Zatrucie słoneczne to nie są przelewki. Na te objawy zwróć szczególną uwagę
Nie od dziś wiadomo, że zbyt duża ilość słońca wcale nie wpływa dobrze na nasz organizm. Oparzenia słoneczne są stosunkowo powszechne i zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni. W ciężkich przypadkach sprawa się komplikuje. Wówczas możemy mieć do czynienia z zatruciem słonecznym.
Zatrucie słoneczne. Jakich objawów powinniśmy wyglądać
Na początek warto zaznaczyć, że zatrucie słoneczne (ang. sun poisoning) nie jest prawdziwym "zatruciem". Tak opisywane jest ciężkie oparzenie słoneczne, którego objawy są znacznie poważniejsze niż to powszechnie występujące.
Dochodzi do niego na skutek długotrwałego przebywania na słońcu bez lub z niewystarczającą ochroną przeciwsłoneczną. Ciekawostką jest jednak, że może ono wystąpić nawet przy łagodnej ekspozycji na słońce, jeśli wystąpią pewne czynniki ryzyka. Chodzi mianowicie o chorobę skóry powodującą wrażliwość na słońce lub przyjmowanie leków zwiększających ryzyko oparzeń słonecznych.
Warto również zaznaczyć, że do oparzenia chodzi jeśli jesteśmy zbyt długo wystawieni na działanie światła UV pochodzącego od słońca lub od sztucznego źródła, na przykład z solarium.
Objawy łagodnego zatrucia zazwyczaj obejmują ból, zaczerwienienie i gorącą w dotyku skórę. Przeważnie ustępują po około trzech dniach.
Objawy zatrucia słonecznego są znacznie bardziej dotkliwe i dłużej trwają. Mogą obejmować gorączkę, pęcherze, silny ból i obrzęk. Występowanie pęcherzy wskazuje na oparzenie drugiego stopnia, które może mieć poważne powikłania, jak:
- odwodnienie
- infekcja skóry
- ból głowy
- nudności i wymioty
- gorączkę i dreszcze
- zmiany skórne.
Zatrucie słoneczne. Kto jest najbardziej narażony?
Zatrucie słoneczne może wystąpić u osób z każdym typem skóry, jednak osoby o jaśniejszej karnacji są znacznie bardziej na nie narażone. To nie jest jedyna grupa ryzyka. Narażone są również niemowlęta i dzieci o wrażliwej skórze.
Warto również zaznaczyć, że osoby, które żyją w pobliżu równika lub na większych wysokościach, gdzie ekspozycja na promieniowanie UV jest większa, są bardziej narażone na zatrucie słoneczne. Dotyczy to również osób, które pracują na zewnątrz.
Zatrucie słoneczne można leczyć samodzielnie w domu, jednak przy niektórych objawach niezbędna będzie interwencja lekarza. W domu możemy nakładać na skórę lekki krem nawilżający z aloesem, który pomoże odbudować skórę i złagodzić podrażnienia. Jest to jednak możliwe wyłącznie, kiedy nie mamy żadnych otwartych ran.
W przypadku pojawienia się pęcherzy, skórę powinniśmy oczyszczać mydłem i letnią wodą. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy pękać powstałych pęcherzy. Jeśli już jednak pękną, można je posmarować wazeliną. Powinniśmy również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu.
Do lekarza powinniśmy się zgłosić jeśli mamy pęcherze oraz te objawy:
- ból głowy,
- gorączkę,
- dreszcze,
- silny ból,
- nudności i wymioty.
Lekarz może nam wówczas przepisać leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, antybakteryjny krem na rany lub doustne antybiotyki.