Zadziwiający sposób na trądzik. Naukowcy opracowali przełomową metodę

2023-09-24 16:20

Trądzik to trudne do pokonania wyzwanie, które może wpływać na samopoczucie nie tylko nastolatków, ale również osób dorosłych. Na szczęście, na horyzoncie pojawia się innowacyjna metoda zwalczania tego problemu.

Zadziwiający sposób na trądzik. Naukowcy opracowali przełomową metodę
Autor: Getty Image

Specjaliści podkreślają, że aż 90% młodzieży w okresie dojrzewania zmaga się z trądzikiem, a jego leczenie wymaga systematyczności i odpowiedniej pielęgnacji skóry. Teraz mamy dostępną nową, obiecującą alternatywę terapeutyczną, która może na zawsze pozbyć się tego problemu.  Trądzik jest powszechną chorobą skóry, szczególnie u nastolatków na całym świecie. Jego główną przyczyną jest nadmierne wydzielanie lipidów, które zatykają mieszki włosowe i tworzą korzystne środowisko dla namnażania się bakterii Propionibacterium acnes. Oprócz wpływu na wygląd zewnętrzny trądzik wywołuje również stres fizyczny i emocjonalny u młodych ludzi.

Zdrowo Odpytani: Dr Pacek: „Pacjentka nagle dostała trądziku”. Przyczyna? Bardzo prozaiczna

Jeśli trądzik pozostaje nieleczony, może przerodzić się w przewlekły stan zapalny, który negatywnie wpływa na cały organizm. Standardowe metody leczenia często obejmują leki bez recepty (takie jak nadtlenek benzoilu czy kwas salicylowy) lub antybiotyki, które mogą wywoływać niepożądane efekty uboczne. Pewne szczepy bakterii P. acnes tworzą nawet biofilm, który chroni je przed działaniem środków przeciwbakteryjnych.

Nowatorski plan walki z trądzikiem

Naukowcy z Uniwersytetu w Hongkongu (HKUMed) pod kierunkiem prof. Kelvina Yeunga wprowadzają nową perspektywę w walce z trądzikiem. Opracowali specjalny plaster z mikro igłami, każda o średnicy około 50 mikronów, który skutecznie zwalcza trądzik bez stosowania antybiotyków ani innych leków na skórę. Cała magia polega na wykorzystaniu antybakteryjnych nanocząstek metaloorganicznych (MOF) opartych na cynku, które reagują na ultradźwięki. Taka innowacyjna metoda obiecuje nie tylko bezbolesne leczenie infekcji bakteryjnej, ale także regenerację skóry. Szczegóły opisane są w czasopiśmie "Science Advances".

Istnieją już plastry z mikro igłami stosowane w leczeniu trądziku, ale zawierają one składniki farmaceutyczne, co może zwiększać lekooporność lub być nieskuteczne, jeśli są niewłaściwie dobrane. Wielu nastolatków boryka się z problemem przez długi czas i nie jest w stanie pozbyć się trądziku żadnym dostępnym lekiem, co może prowadzić do frustracji i zmęczenia psychicznego.

Przełomowy plaster do walki z trądzikiem

Plaster stworzony przez zespół naukowców z Hongkongu wykorzystuje nanocząstki cynku stymulowane ultradźwiękami, które generują znaczną ilość reaktywnych form tlenu (ROS). Te ROS błyskawicznie niszczą komórki bakterii P. acnes - po 15 minutach stymulacji ultradźwiękowej można osiągnąć skuteczność zabijania bakterii na poziomie 99,73%. Ponadto poziomy markerów stanu zapalnego, takich jak czynnik martwicy nowotworu-a (TNF-α), interleukiny (IL) i metaloproteinazy macierzy (MMP), znacznie spadają. Uwalniane jony cynku mogą również przyspieszać proces naprawy skóry poprzez zwiększenie ilości fibroblastów.

Nowy plaster z mikro igłami umożliwia generowanie ROS po stymulacji ultradźwiękowej, jest uważany za podejście nieantybiotykowe i przezskórne, a jego potencjał leczenia nie ogranicza się tylko do zwalczania infekcji bakteryjnych wywołanych przez bakterie P. acnes, ale może być skuteczny również w przypadku innych infekcji skóry wywołanych przez grzyby, pasożyty lub wirusy.