Zabija wszy i glisty. Czy pokona koronawirusa? Naukowcy testują!

2020-04-23 7:54

Poszukując skutecznego leku na koronawirusa, naukowcy eksperymentują z wieloma znanymi substancjami. Niedawno, w czasopiśmie Antiviral Research, opublikowano badanie, z którego wynika, że iwermektyna, istniejący lek przeciwpasożytniczy, jest w stanie wyeliminować SARS-CoV-2 w ciągu 48 godzin. Pozostaje pytanie, czy to jest bezpieczne dla chorych na COVID-19?

Zabija wszy i glisty. Czy pokona koronawirusa? Naukowcy testują!
Autor: Getty Images Iwermektyna, istniejący lek przeciwpasożytniczy, jest w stanie wyeliminować SARS-CoV-2 w ciągu 48 godzin.

Czy rzeczywiście lek przeciwpasożytniczy może zabić koronawirusa SARS-CoV-2 w ciągu 2 dni? Naukowcy z Victorian Infectious Diseases Reference Laboratory (VIDRL) ​​i Monash University (obie placówki znajdują się w Melbourne w Australii), testowali istniejący lek przeciwpasożytniczy - iwermektynę - na hodowlach komórkowych. Efekty były zaskakujące!

Czym jest iwermektyna?

Iwermektyna to substancja zwalczająca pasożyty. Stosuje się ją w walce z wszami i świerzbem. Wcześniejsze badania sugerują, że może on również być w stanie zwalczyć niektóre wirusy, w tym HIV-1 i wirus dengi. Nowe eksperymenty wykazują, że lek może zwalczać koronawirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19.

Czy iwermektyna zabija koronawirusa?

W trakcie badań, prowadzonych na hodowlach komórkowych okazało się, że koronawirus został pokonany.
- Stwierdziliśmy, że nawet pojedyncza dawka iwermektyny może usunąć całe wirusowe RNA w ciągu 48 godzin - powiedział dr Kylie Wagstaff,, szef zespołu badawczego. - Istotne jest też to, że już po 24 godzinach nastąpił naprawdę znaczny spadek liczby wirusów.

Chociaż odkrycia te wydają się obiecywać, że iwermektyna może zwalczyć SARS-CoV-2, naukowcy ostrzegają, że dopóki nie zostaną przeprowadzone badania kliniczne, nie będzie wiadomo, czy to zadziała na ludzi. Nie wiadomo bowiem, jakie dawki należałoby podawać.

- Iwermektyna jest bardzo szeroko stosowana i ma opinię leku bezpiecznego - wyjaśnia Wagstaff. - Musimy teraz dowiedzieć się, czy dawka, którą można bezpiecznie zastosować u ludzi, będzie wystarczająca, by pokonać koronawirusa.

Sonda
Co będzie pierwsze?
Prof. Simon o leczeniu koronawirusa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki