Zabieg ablacji ze wsparciem ECMO w I Katedrze i Klinice Kardiologii WUM
Zespół I Katedry i Kliniki Kardiologii z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) (kierownik kliniki: prof. dr hab. med. Grzegorz Opolski) dołączył do wąskiego grona ośrodków w Europie wykonujących zabiegi ablacji ze wsparciem ECMO (ExtraCorporeal Membrane Oxygenation).
W przypadku arytmii powodującej niestabilność hemodynamiczną wsparcie ECMO umożliwia przeprowadzenie zabiegu z zapewnieniem odpowiedniej perfuzji narządowej.
Zabieg ablacji u pacjenta z burzą elektryczną w dniu 08.11.2019 wykonał zespół elektrofizjologii w składzie:
- dr n. med. Piotr Lodziński,
- dr hab. n. med. Paweł Balsam,
- dr n. med. Michał Peller,
- lek. Bartosz Krzowski,
- lek. Cezary Maciejewski
- oraz dr n. med. Piotr Ścisło odpowiadający za śródzabiegową echokardiografię przezprzełykową z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM we współpracy z Kliniką Kardiochirurgii reprezentowaną przez dra n. med. Pawła Czuba
wraz z zespołem anestezjologów:
- Dr Dorota Komorowska,
- Dr Maria Zygmunt Łyko,
W skład zespołu uczestniczącego w zabiegu wchodzili ponadto: piel. Anna Kawa, piel. Zygmunt Malinowski, technik radiologii Anna Grodzicka, pielęgniarki oraz perfuzjoniści.
Ablacja jako metoda leczenia komorowych zaburzeń rytmu serca ma ugruntowaną pozycję w wytycznych i jest powszechnie wykonywana, jednak tylko w ośrodkach o najwyższym stopniu referencyjności istnieje możliwość wsparcia za pomocą ECMO w przypadku arytmii stanowiącej zagrożenie dla życia pacjenta.
Porady eksperta