Z Bruce'm Willisem coraz gorzej. "To początek żałoby"

2023-10-14 10:32

Bruce Willis, ikona kina akcji i gwiazdor filmu "Szklana Pułapka," niestety, boryka się z poważnym problemem zdrowotym. Aktor, który przez lata błyszczał na ekranie swoim niepowtarzalnym wdziękiem i charyzmą, obecnie zmaga się z rzadką chorobą neurodegeneracyjną, otępieniem czołowo-skroniowym. Ostatnie doniesienia na ten temat są niepokojące.

Z Bruce'm Willisem coraz gorzej. To początek żałoby
Autor: MARCIN SMULCZYNSKI / SE/ EAST NEWS

68-letni Bruce Willis, którego filmowa kariera znacząco wpłynęła na kinematografię, ostatnio zmaga się z coraz poważniejszymi konsekwencjami swojej choroby. Otępienie czołowo-skroniowe to rzadka i nieuleczalna postać demencji, która prowadzi do znacznej degradacji funkcji poznawczych, zachowania oraz mowy. Aktor ma coraz większe problemy z płynnym wyrażaniem myśli, a nawet zrozumiałym komunikowaniem się.

Poradnik Zdrowie: leczenie bólu przewlekłego

Bruce Willis ma trudności z mową

W rozmowie z "The Post," Glenn Gordon Caron, przyjaciel Bruce'a Willisa, dzieli się swoimi refleksjami na temat wsparcia, jakie okazuje aktorowi od momentu poznania diagnozy. Caron regularnie odwiedza Bruce'a od tego czasu, starając się uczestniczyć w życiu aktora, które znacznie uległo zmianie w ciągu ostatnich miesięcy. Utrzymuje także dobre stosunki z żoną i dziećmi Bruce'a, co jest ważne w obliczu tej trudnej sytuacji.

Caron opisuje, że pierwsze trzy minuty rozmowy z Bruce'em są chwilą, w której aktor jest w stanie rozpoznać swoich bliskich. Niestety, po tym czasie trudności z komunikacją stają się coraz bardziej widoczne, a Bruce przestaje być całkowicie werbalny. To zmiana, która wyraźnie wpłynęła na jego życie. Aktor, który kiedyś uwielbiał czytać, teraz już nie jest w stanie kontynuować tej pasji, a jego sprawność językowa jest teraz poważnie ograniczona.

Mimo tych trudności Glenn Gordon Caron podkreśla, że to wciąż ten sam Bruce, którego znaliśmy i kochaliśmy. Choroba może odebrać mu zdolność do swobodnej komunikacji, ale nie zmienia to jego prawdziwej tożsamości i tego, kim jest dla swoich najbliższych oraz fanów.

Córka Bruce'a "Próbuję uwiecznić wspomnienia"

Tallulah Willis, córka Bruce'a, niedawno podzieliła się swoimi przeżyciami, ujawniając, że na początku nie byli pewni, z jaką chorobą zmaga się jej ojciec. To niełatwe doświadczenie wpłynęło także na nią, jako nastolatkę, która musiała zmierzyć się z własnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak jadłowstręt, zaburzenia dysmorficzne, depresja, ADHD i choroba dwubiegunowa.

"To jest początek naszej żałoby. Dlatego za każdym razem, gdy odwiedzam dom taty, starannie dokumentuję wszystko - chwytam w kadr każdy moment, jak archeolog szukający skarbów w tych szczególnych chwilach, które wcześniej mogłyby zostać zignorowane. Każda wiadomość głosowa od niego jest teraz cennym skarbem zapisanym na twardym dysku. Chyba próbuję uwiecznić te wspomnienia, aby w dniu, kiedy go już nie będzie, móc wracać do nich i przypominać sobie o naszym życiu razem" - powiedziała Tallulah Willis na łamach magazynu "Vogue".

Na co choruje Bruce Willis

Aktor zmaga się z afazją, zaburzeniem neurologicznym charakteryzującym się utratą zdolności językowych, co wykluczyło możliwość kontynuacji jego kariery aktorskiej. Afazja okazała się być jednym z objawów otępienia czołowo-skroniowego (ang. frontotemporal dementia, FTD), choroby neurodegeneracyjnej, która prowadzi do degradacji płatów czołowych i przednich części płatów skroniowych mózgu.

Otępienie czołowo-skroniowe to choroba o poważnym charakterze, a obecnie nie istnieje skuteczne leczenie. Nie wiadomo również, co dokładnie powoduje gromadzenie się szkodliwych białek tau w mózgu pacjentów cierpiących na tę chorobę. W przypadku Bruce'a Willisa, pierwsze objawy otępienia czołowo-skroniowego miały pojawić się już w 2017 roku, na planie filmu "Glass," gdzie część ekipy filmowej zauważyła zmiany w zachowaniu aktora.

Bruce Willis nie może mówić. To koniec pewnej ery

Dla fanów Bruce'a Willisa to trudna chwila, ponieważ muszą zmierzyć się z faktem, że ich ulubiony aktor już nie będzie mógł kontynuować swojej filmowej kariery. To także przypomnienie, że otępienie czołowo-skroniowe to poważna i niestety nieuleczalna choroba, która dotyka nie tylko zwykłych ludzi, ale także osoby publiczne i celebrytów.

Bruce Willis pozostaje ikoną kina i będzie na zawsze zapadł w pamięci fanów jako niezapomniany bohater wielu filmowych produkcji. Jego otwarcie w kwestii swojego zdrowia może pomóc w zwiększeniu świadomości na temat otępienia czołowo-skroniowego oraz zainspirować badania nad leczeniem tej niezwykle trudnej choroby. Jednak teraz czas na wyrażenie wsparcia i życzliwości wobec Bruce'a Willisa w trudnym okresie jego życia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki