Wzrasta liczba przypadków kiły. Jej objawy zauważysz na swoich brwiach
Dane dotyczące zachorowań na kiłę są niepokojące. W jednym z krajów Europy Zachodniej odnotowano największy wzrost zakażeń od 1948 roku. Objawy choroby dostrzeżesz m.in. na brwiach.
Jak podaje brytyjska agencja rządowa, liczba nowych rozpoznań kiły w Anglii jest obecnie rekordowa. Eksperci przypominają, aby osoby uprawiające seks z nowymi lub przypadkowymi partnerami pamiętały o używaniu prezerwatyw i poddawały się regularnym badaniom kontrolnym.
Od czego bierze się kiła?
Kiła (syfilis) jest chorobą weneryczną, wywoływaną przez bakterię krętka bladego. Do zachorowania na kiłę dochodzi głównie poprzez stosunki seksualne bez użycia prezerwatywy. Możliwe jest też zakażenie poprzez uszkodzoną skórę, błony śluzowe i krew. W przypadku kiły wrodzonej, do zakażenia może dojść poprzez łożysko i podczas porodu. Co więcej, kiłą można zakazić się także bez stosunku - poprzez pocałunek i seks oralny, jeśli zmiany kiłowe występują w jamie ustnej.
Jakie są pierwsze objawy kiły?
Pierwsze objawy kiły to zmiany skórne, które przybierają postać niewielkich owrzodzeń. U kobiet pojawiają się na szyjce macicy i wargach sromowych oraz na języku i w gardle. U mężczyzn owrzodzenia związane z kiłą występują w okolicach odbytu lub na żołędziu prącia.
Początkowe objawy kiły mogą być łagodne i trudne do zauważenia. Warto jednak być uważnych i zachować czujność, gdyż nieleczona kiła może powodować poważne i potencjalnie zagrażające życiu problemy.
Objawy kiły dostrzeżesz na brwiach i nie tylko
Oto najważniejsze oznaki kiły, o których musisz wiedzieć.
- niebolesne owrzodzenia na członku, pochwie, wokół pośladków, a także w jamie ustnej i na dłoniach;
- białe lub szare brodawki, które pojawiają się najczęściej na penisie, pochwie lub wokół odbytu;
- wysypka na dłoniach i podeszwach stóp, która może rozprzestrzenić się na całe ciało – zwykle nie jest swędząca i zwykle pojawia się po około sześciu tygodniach po wystąpieniu pierwszego owrzodzenia;
- białe plamy w jamie ustnej;
- objawy grypopodobne (wysoka temperatura, bóle głowy i zmęczenie);
- opuchlizna węzłów chłonnych;
- niejednolite wypadanie włosów na głowie, brodzie i brwiach.
Objawy występują zwykle po upływie trzech tygodni od zakażenia. W niektórych przypadkach mogą ulec złagodzeniu, a nawet całkowicie zniknąć. Ważny jest fakt, że nieleczona kiła nie znika z organizmu samoistnie.
Jak sprawdzić, czy ma się kiłę?
Jeśli podejrzewasz, że masz kiłę lub jakąkolwiek inną chorobę przenoszoną drogą płciową, koniecznie umów się na wizytę u lekarza, który skieruje cię na badanie krwi.
Należy pamiętać o tym, że kiła często ma utajony przebieg, zatem jej objawy mogą wystąpić nawet kilka lat po zakażeniu. Badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową warto wykonywać regularnie, a zwłaszcza gdy:
- partner seksualny powiedział ci, że ma kiłę lub inną infekcję przenoszoną drogą płciową;
- niedawno uprawiałeś seks z nowym partnerem bez prezerwatywy;
- jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę i podejrzewasz, że możesz mieć kiłę.
Jak przebiega leczenie kiły?
Kiła jest chorobą bakteryjną, a zatem w jej leczeniu wykorzystuje się antybiotyki. Dawkę oraz czas kuracji ustala lekarz. Po upływie czasu kuracji, należy ponownie zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia testów kontrolnych.
Jeśli wykryto u ciebie kiłę, powinieneś poinformować o tym fakcie obecnego, a także byłych partnerów.