Wysokość dochodów rodziców a rozwój mózgu dziecka. Czy istnieje związek między nimi?

2022-01-31 13:12

Spotkałaś się kiedyś ze stwierdzeniem, że sytuacja finansowa rodziny może mieć wpływ na rozwój mózgu dziecka? Obecnie zostało ono potwierdzone w najnowszych badaniach „Baby’s First Year”. Według naukowców ograniczenie ubóstwa odbija się pozytywnie na procesach poznawczych u najmłodszych.

Wysokość dochodów rodziców a rozwój mózgu dziecka. Czy istnieje związek między nimi?
Autor: Getty Images

Powszechnie wiadomo, że im wyższe źródła dochodów rodziców, tym dziecko czerpie więcej korzyści, m.in. ma zapewnione komfortowe warunki do nauki i możliwość rozwijana swoich pasji.

Z kolei naukowcy odkryli zaskakujący związek! Ich zdaniem istnieje bezpośrednia korelacja między rozwojem mózgu dziecka w pierwszym roku życia a zarobkami rodziców. Ten wniosek badawczy opublikowany na łamach czasopisma „PNAS” może dowodzić, w jaki sposób ubóstwo wpływa na rozwój maluchów.

W najnowszym badaniu uczestniczyły tysiące kobiet tuż po urodzeniu dziecka. Pochodziły one z Nowego Orlenu, Nowego Jorku, Omaha lub Minneapolis i osiągały stosunkowo niskie dochody. W drodze losowania część z nich otrzymała wsparcie finansowe 20 lub 333 dolarów co miesiąc do momentu aż ich pociechy skończyły 4 lata.

Rozwój dziecka w 1. roku życia

Co wywnioskowali uczeni?

Stwierdzili, że dzieci matek o niskich dochodach i otrzymujących najniższą zapomogę, wykazywały znacznie mniejszą częstotliwość aktywności mózgu od tych maluchów, których matki dysponowały wyższymi dochodami.

W opinii badaczy ten związek jest bardzo prawdopodobny, że wyższa częstotliwość aktywności mózgu może lepiej pobudzić rozwój poznawczy u dzieci.

Ubóstwo a rozwój dzieci

Do tych doniesień naukowych odniosła się neurobiolog Kimberly Noble z Uniwersytetu Columbia z siedzibą w Nowym Jorku. Zaznaczyła, że dorastanie w ubóstwie naraża dzieci na nieprawidłowy rozwój, czyli uzyskują one słabsze wyniki w nauce i mają gorszy stan zdrowia w porównaniu z rówieśnikami. 

- Do tej pory nie byliśmy w stanie stwierdzić, czy ubóstwo samo w sobie, czy dorastanie w ubóstwie powoduje różnice w rozwoju dziecka – dodała ekspertka.

Naukowcy chcą kontynuować badania nad tym zagadnieniem, aby zdobyć więcej dowodów potwierdzających ten związek.

Sonda
Powiedz nam: