Wyjazdy do sanatorium - nowe zasady. Co trzeba wiedzieć? NFZ odpowiada na pytania

2020-06-16 11:22 Katarzyna Hubicz

Szykujesz się do sanatorium ale masz wątpliwości, jak będzie wyglądał pobyt i czy na pewno będzie bezpieczny? A może nie wiesz, co się zmieniło w samej procedurze i czy twoje skierowanie jest jeszcze ważne? Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiedział na najczęściej zadawane pytania kuracjuszy.

Uzdrowiska wznowiły działalność od 15 czerwca. Oznacza to, że pacjenci, którzy szykowali się na taki wyjazd, mogą go rozpocząć, a ci, którzy z powodu koronawirusa przerwali kurację, mogą ją teraz wznowić. Jednak z powodu epidemii koronawirusa zmieniły się zasady panujące w sanatoriach. Warto wiedzieć, co czeka kuracjuszy i jak teraz wygląda pobyt.  

Wielu kuracjuszy zastanawia się, co zrobić, jeśli z powodu epidemii turnus się nie odbył? Odpowiedź na takie pytanie pojawia się więc na stronie NFZ jako jedna z pierwszych. Eksperci Funduszu uspokajają: w takiej sytuacji turnus nie przepada. Jeżeli skierowanie zostało zwrócone do swojego oddziału wojewódzkiego NFZ, oddział skontaktuje się z kuracjuszem i wskaże nowy termin rozpoczęcia leczenia.

NFZ poinformuje także o tym, gdzie i w jakich godzinach będzie można wykonać test na obecność koronawirusa - warunkiem wyjazdu do uzdrowiska jest negatywny wynik testu. Wynik testu telefonicznie przekaże uzdrowisko, które nie później niż na 48 godzin przed rozpoczęciem turnusu potwierdzi przyjazd kuracjusza.

Czy można dokończyć leczenie przerwane z powodu epidemii? I czy w takim przypadku skierowanie jest ważne?
Jak odpowiada NFZ: "Osoby, które przerwały leczenie uzdrowiskowe po 15 marca, które trwało poniżej 15 dni, będą mogły kontynuować je na podstawie dotychczasowego skierowania, na takich samych zasadach, jak poprzednio, z uwzględnieniem dni już spędzonych w sanatorium.  Uzdrowisko skontaktuje się z Panią i uzgodni termin, od którego będzie mogła Pani wznowić leczenie. Termin ten nie może być późniejszy niż 30 września br. Warunkiem kontynuacji leczenia jest negatywny wynik testu na obecność koronawirusa."

A czy osoby, których turnusy miały zacząć się niebawem, będą mogły wyjechać bez przeszkód? Tak, jeśli termin i miejsce leczenia zostało już wyznaczone - wtedy można wyjechać po wykluczeniu koronawirusa. W takiej sytuacji, jak informuje Fundusz, oddział wojewódzki NFZ pisemnie poinformuje o tym, gdzie i kiedy można wykonać test.

Warto podkreślić, że test na koronawirusa jest obowiązkowy, a dla pacjentów uzdrowiskowych - bezpłatny. Za pobranie wymazu i wykonanie testu, we wskazanych przez oddział wojewódzki NFZ punktach zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia. O tym gdzie i kiedy można go wykonać, pisemnie informuje oddział wojewódzki NFZ. Ważne - taki test można wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego.

Obowiązek ten dotyczy nie tylko kuracjuszy, ale również ich opiekunów, a więc np. rodziców dzieci skierowanych na leczenie uzdrowiskowe: negatywny wynik testu muszą mieć i dzieci, i rodzice. 

NFZ podkreśla, że każdy z kuracjuszy jeszcze przed wyjazdem otrzyma telefonicznie wynik testu bezpośrednio od uzdrowiska, do którego został skierowany. I w przypadku wykluczenia zakażenia sanatorium telefonicznie potwierdzi przyjazd.

Więcej pytań i odpowiedzi znajdziesz POD TYM LINKIEM

Źródło: NFZ 

- W niektórych uzdrowiskach nadal działają izolatoria - mówi nam Karol Tarkowski, dyrektor lubelskiego oddziału NFZ
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE