Wygląd "kasztanowego ludzika" jest charakterystyczny dla marskości wątroby. Jak go rozpoznać?

2022-06-24 13:45

Ta sylwetka przypomina kształtem ludzika z kasztanów. Czy może ona stanowić powód do niepokoju? Okazuje się, że tak. Jest to sygnał S.O.S., który wysyła chora wątroba. Nie wolno go lekceważyć! To może być nietypowy objaw marskości wątroby.

Kobieta przeglądająca się w lustrze
Autor: Getty Images

Sylwetka kasztanowego ludzika. Nie należy jej bagatelizować

Mowa tu o sylwetce kasztanowego ludzika, która może być jednym z objawów niewydolności wątroby. Jest to stan, w którym organ jest częściowo lub całkowicie niezdolny do skutecznego funkcjonowania. Jak rozpoznać taką sylwetkę?

Kasztanowy ludzik ma duży brzuch oraz chude nóżki i ręce. Podobnie mogą wyglądać osoby z uszkodzoną lub niewydolną wątrobą. Ta zmiana wyglądu u chorych wynika ze zmniejszenia się objętości czynnego miąższu wątroby, przez co nie jest ona w stanie skutecznie pełnić swojej funkcji detoksykacyjnej i metabolicznej. Stopniowe powiększenie brzucha następuje w wyniku nagromadzenia się płynu puchlinowego w jamie otrzewnej, co uwidacznia żyły i przypomina brzuch ciążowy. Mięśnie na udach i rękach słabną i zmniejszają się z powodu stopniowego wyniszczenia organizmu. Sprawia to, że sylwetka staje się nienaturalna – kończyny są chude, a brzuch wypukły.

Poradnik Zdrowie: problemy zdrowotne polskiego społeczeństwa

To może być objaw marskości wątroby

Sylwetka kasztanowego ludzika składa się, oprócz m.in. skóry o ziemistowoskowym zabarwieniu czy zaczerwienionych dłoni, na typowy wygląd osoby cierpiącej na marskość wątroby. Określana jest jako stan, w którym dochodzi do zaburzenia czynności wątroby i jej uszkodzenia. Prowadzi do powstawania zwłóknień wątroby i często nieodwracalnych zmian w miąższu tego organu.  

Marskość wątroby to końcowe stadium bardzo wielu przewlekłych chorób wątroby. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C, nadużywanie alkoholu lub stłuszczenie wątroby. Jak się objawia? Do typowych symptomów zalicza się m.in.: powiększenie wątroby i śledziony, biegunki, wzdęcia, nudności i wymioty, wybroczyny na skórze, wodobrzusze czy krwawienie z nosa i dziąseł.

Nie ma możliwości całkowitego wyleczenia marskości wątroby. Leczenie polega m.in. na spowalnianiu postępów tego stanu, wspomaganiu funkcjonowania wątroby, wprowadzeniu odpowiedniej diety oraz wyeliminowaniu czynników wywołujących rozwijanie się marskości (np. alkoholu).