Wraca zamiennik ważnego leku. Na dniach będzie dostępny w aptekach

2022-07-25 14:36

Dobra wiadomość dla osób, które zmagają się z chorobami serca. Za kilka dni na półki aptek wróci ważny lek. Ale będzie dostępny pod inną nazwą.

tabletka
Autor: Getty Images

Problemy z dostępności leku Tonicard pojawiły się już w maju. Portal gdziepolek.pl informuję, że lek trafił już do hurtowni, ale pod inną nazwą. "Lek dostępny jest pod nazwą handlową Polfenon 300 mg. W najbliższych dniach zamiennik ten będzie dostępny w aptekach" – czytamy w komunikacie portalu.

Co to za lek?

Tonicard to lek dostępny na receptę. Preparat zawiera propafenon, czyli chlorowodorek propafenonu. Środek zalicza się do leków antyarytmicznych.

Jego zadaniem jest spowolnienie pracy serca. Pomaga także regulować tętno. Stosuje się go do leczenia zaburzeń rytmu serca (artymii), objawowej tachyarytmii nadkomorowej wymagającej leczenia oraz ciężkiej objawowej tachyarytmii komorowej, jeśli jest uznana przez lekarza za zagrażającą życiu.

Poradnik Zdrowie: arytmia serca

Dostępny zamiennik

Obecnie lek będzie dostępny pod inną nazwą, czyli Polfenon. Poprawa dostępności preparatu jest spodziewana w najbliższym czasie. Lek będzie dostępny w tabletkach – podobnie jak Tonicard – w dwóch dawkach, czyli 150 mg i 300 mg.