Witamina D jest ważna. Eksperci: chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19

2021-09-17 14:55

Warto dbać o prawidłowy poziom witaminy D w organizmie – apelują naukowcy. Na łamach czasopisma naukowego „Scientific Reports” wyjaśnili, dlaczego jest to tak ważne.

Witamina D pełni ważną funkcję dla organizmu m.in. pomaga utrzymać w dobrym stanie kości i mięśnie czy może zapobiegać nadciśnieniu, chorobom serca, alergii, anemii i cukrzycy.  Z wielu dotychczasowych badań wynika też, że niedobór witaminy D zwiększa podatność na wirusowe i bakteryjne infekcje dróg oddechowych. Pojawiła się też sugestia dotycząca związku między niskim poziomem tej witaminy a chorobą COVID-19. Naukowcy jednak wskazali występowanie innych czynników związanych ze stężeniem witaminy D, m.in. wiek, otyłość lub inne choroby.

Witamina D3 - dlaczego jest tak ważna dla organizmu?

To zagadnienie postanowiła zbadać grupa naukowców z Trinity College Dublin z Irlandii i University of Edinburgh w Wielkiej Brytanii. Do tego celu wykorzystali:

  • analizę genów uwzględniającą, które z nich wpływają na poziom witaminy D,
  • pomiary ilości światła UV, na które byli wystawieni uczestnicy badania.

Jakiś czas temu kilka grup naukowych próbowało wyjaśnić tę korelację na podstawie analizy genów, ale okazała się niewystarczająca. Dlatego, że nie uwzględniono wcześniej nasłonecznienia, od którego silnie zależy poziom witaminy D. 

Wpływ słońca na organizm człowieka

W najnowszym badaniu uczestniczyło pół miliona osób. Według nich związek między nasłonecznieniem a stężeniem witaminy D jest istotny. Światło słoneczne może trzykrotnie zwiększyć jej poziom w organizmie. Osoby, które łapały dużo promieni słonecznych, były mniej narażone na ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu COVID-19. Natomiast korelacja z genami okazała się relatywnie słaba, ale wskazała, że stężenie witaminy D może wpływać w sposób znaczący na ryzyko powikłań po infekcji wywołanej zakażeniem SARS-CoV-2.

Jeden z autorów badania prof. Lina Zgada z Trinity College Dublin zaznaczyła, że „analiza dostarcza kolejnych przesłanek ku temu, że witamina D może chronić przed ciężkim przebiegiem COVID-19”. – Odpowiednio zaprojektowane, randomizowane i kontrolowane badania z suplementacją witaminy D będą tutaj kluczowe. Do tego czasu przy niskiej cenie i bezpieczeństwie suplementów z witamin, można z pewnością doradzić przyjmowanie odpowiednich suplementów i ochronę przed niedoborem witaminy D, szczególnie teraz, gdy zbliża się zima - dodała.

Zdaniem prof. Evropi Thedoratou z University of Edinburgh „przy braku skutecznych terapii przeciw COVID-19 ważne jest, aby być otwartym na pojawiające się wyniki rygorystyczne prowadzonych badań nad witaminą D”.

Źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.