Wirtualny alkomat - sprawdź, ile masz promili

2021-12-06 19:51

Kalkulator promili pozwala obliczyć po jakim czasie od spożycia alkoholu można prowadzić samochód. Ze spożywania alkoholu nie trzeba więc rezygnować, jednak pod jego wpływem absolutnie nie można wsiadać za kierownicę. Statystyki są zastraszające – prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, jest w Polsce jedną z głównych przyczyn wypadków. Jak najszybciej sprawdzić czy jesteśmy trzeźwi? Czym jest wirtualny alkomat, i jaka jest zasada jego działania?

kobieta z kieliszkiem wina
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Czym jest wirtualny alkomat?
  2. Wirtualny alkomat – jakie dane są potrzebne?
  3. Wiarygodność wirtualnego alkomatu
  4. Ile promili może mieć kierowca?

Alkomat online jest narzędziem, dzięki któremu można obliczyć po jakim czasie od spożycia alkoholu można prowadzić pojazdy. Już niewielka ilość alkoholu w wydychanym powietrzu jest przeciwwskazaniem do prowadzenia samochodu.

Złamanie przepisów oznacza poważne problemy. Jeśli kierowca nie ma pewności, czy może bezpiecznie rozpocząć jazdę, powinien to sprawdzić. Coraz więcej osób korzysta więc z bezpłatnej aplikacji dostępnej w internecie wyliczającej stężenie alkoholu w organizmie w oparciu o kilka podstawowych informacji.

Wirtualny alkomat - skorzystaj z kalkulatora promili

Krok 1 z 3, podaj swoje informacje

18-99 lat
cm
kg

Czym jest wirtualny alkomat?

Wirtualny alkomat jest narzędziem internetowym, które oblicza, po jakim czasie od spożycia alkoholu można wsiąść za kierownicę.

Jego podstawowym zadaniem jest oszacowanie zawartości alkoholu we krwi, po zastosowaniu algorytmu matematycznego. Co ważne, wynik jest jedynie wynikiem poglądowym.

Wirtualny alkomat – jakie dane są potrzebne?

Wirtualny alkomat szacuje przybliżoną zawartość alkoholu we krwi po wprowadzeniu wszystkich wymaganych danych. Zazwyczaj wirtualne alkomaty potrzebują następujących danych:

  • płci – alkohol szybciej rozkłada się u mężczyzn niż u kobiet,
  • wieku – młody organizm szybciej przyswaja alkohol,
  • wagi – im większa waga tym reakcja na działanie alkoholu jest lepsza,
  • wzrostu,
  • rodzaju i ilości spożytego alkoholu, 
  • czasu, w którym został spożyty alkohol.

Niektóre wirtualne alkomaty proszą jeszcze o wprowadzenie typu sylwetki, podanie czy osoba przyjmuje leki i określenie czy podczas konsumpcji alkoholu spożywane były posiłki.

Na podstawie podanych danych algorytm matematyczny oblicza szacowaną zawartość alkoholu we krwi. Należy pamiętać, że wynik jest wartością przybliżoną i nie musi odzwierciedlać rzeczywistego stężenia alkoholu we krwi.

Wirtualny alkomat nie jest dowodem trzeźwości, to jedynie wskazówka, informacja ile mniej więcej czasu potrzebuje organizm, by zneutralizować wypity alkohol.

Wiarygodność wirtualnego alkomatu

Choć coraz częściej po spożyciu alkoholu, by sprawdzić czy możemy już wsiąść za kierownicę, korzystamy z wirtualnego alkomatu, to jedno jest pewne – na podstawie danych uzyskanych w ten sposób nie można podejmować decyzji dotyczącej tego, czy już możemy prowadzić samochód. Mimo iż wirtualny alkomat jest świetnym narzędziem to należy mieć na uwadze, że nie jest on w stanie zastąpić prawdziwego.

Na to, w jaki sposób organizm reaguje na spożycie alkoholu ma wpływ wiele czynników, które trudno jednoznacznie określić i przewidzieć. Wynik uzyskany na podstawie suchych danych jest wynikiem orientacyjnym, dostarczającym jedynie przybliżonych informacji na temat tego, ile promili alkoholu znajduje się w organizmie.

By mieć stuprocentową pewność, że w organizmie nie ma już śladu po spożytym wcześniej alkoholu, najlepiej skorzystać z alkomatu osobistego lub udać się na pomiar do najbliższego komisariatu policji.

Ile promili może mieć kierowca?

Alkomat to niezwykle cenne urządzenie dla kierowców, którzy dnia poprzedniego spożywali alkohol. Jak wiadomo, prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu jest surowo zabronione!

Zatem ile promili może mieć kierowca by bezpiecznie rozpocząć jazdę? Najlepiej zero, choć dopuszczalna ilość promili w organizmie, przy której można usiąść za kierownicą to maksymalnie do 0,2 promila we krwi, czyli do 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu.

Jak używki wpływają na seksualność?