Wielki sukces polskich lekarzy. Pierwsza taka implantacja w kraju

2021-09-15 15:23

Specjaliści z I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili operację wszczepienia zastawek do żył głównych u pacjentki z ciężką niewydolnością zastawki trójdzielnej. To ogromny sukces, ponieważ to pierwsza taka implantacja w kraju.

Osobą, która przeszła zabieg to 78-letnia kobieta, która wcześniej już dwukrotnie była operowana kardiochirurgiczne, przez co zaliczono ją do grupy chorych, u których ryzyko zgonu w wyniku przeprowadzania operacji metodą klasyczną było bardzo wysokie.

Lekarze zdecydowali się zastosować zupełnie inne rozwiązanie polegające na wszczepieniu zastawek systemu TricValve do żyły głównej górnej i żyły głównej dolnej.

Przygotowania do operacji polegały na implantacji pacjentce bezelektrodowego stymulator serca typu Micra AV. Zabieg przeprowadził zespół pod kierownictwem prof. Marcina Grabowskiego, a kluczową procedurę wszczepienia zastawek przeprowadziła grupa specjalistów, którą kierował prof. Janusz Kochman.

Niewydolność serca - leczenie

Pacjentka już jest w trakcie rehabilitacji i powrotu do normalnego funkcjonowania. Lekarze mają nadzieję, że zabieg pozwoli zmniejszyć objawy prawokomorowej niewydolności serca, takie jak obrzęki i wodobrzusze, a także zminimalizuje ryzyko ponownych hospitalizacji i zaostrzenia niewydolności serca.

Jak podkreślają eksperci, niedomykalność zastawki trójdzielnej to, po stenozie aortalnej i niedomykalności mitralnej, kolejna wada zastawkowa, której leczenie za pomocą technik przezcewnikowych staje się możliwe w codziennej praktyce klinicznej.

Skład zespołu wykonującego wszczepienie stymulatora serca typu Micra AV: prof. Marcin Grabowski, dr n. med. Marcin Michalak.

Skład zespołu wykonującego wszczepienie zastawek: prof. Janusz Kochman, dr n. med. Adam Rdzanek (operatorzy); dr n. med. Piotr Scisło; dr hab. Agnieszka Kapłon-Cieślicka, dr n. med. Radosław Piątkowski, dr n. med. Monika Budnik (echokardiografia); dr n. med. Radosław Wilimski (kardiochirurg); dr Bożena Witkowska, dr Janusz Wilczyński (anestezjolodzy); dr n. med. Ewa Pędzich (opieka kliniczna); piel. Renata Makowska, piel. Monika Cyran, piel. Ewa Liszewska, tech. Nikodem Wittbrodt, tech. Sławomir Dziewulski.

Materiały prasowe

O autorze
Patrycja Pupiec
Współpracowała z agencjami marketingowymi, tworząc dla nich wartościowe treści. Od wielu lat związana z organizacjami charytatywnymi, gdzie działa na rzecz najbardziej potrzebujących. Specjalizuje się w tematyce ochrony zdrowia i psychologii. Interesuje się sportem oraz naukowymi odkryciami, zwłaszcza tymi dotyczącymi medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.