Większość z nas już przeszła koronawirusa? NOWE DANE

2020-05-11 0:44 Magda Mazurek

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy wspólnie z firmą Diagnostyka Sp. z o.o. przeprowadzili badania populacyjne na terenie Krakowa w kierunku obecności we krwi przeciwciał koronawirusa, mają dla nas ważną informację: większość z nas już przeszła koronawirusa.

Jak wynika z badań przeprowadzonych w Krakowie liczba bezobjawowych nosicieli koronawirusa jest znacznie wyższa niż dotychczas sądzono. Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego wspólnie z firmą Diagnostyka Sp. z o.o. przeprowadzili badania populacyjne na terenie Krakowa w kierunku obecności we krwi przeciwciał koronawirusa. Obecność przeciwciał jest równoznaczna z przebyciem COVID-19.

Dobra wiadomość jest taka, że osoby z przeciwciałami są do pewnego stopnia odporne na ponowne zarażenie. W badaniu wzięły udział zdrowe osoby - takie, które nie zgłaszały żadnych objawów choroby. Wynik badania sugeruje, że 2 proc. populacji koronawirusa ma za sobą i nawet o tym nie wie.

Niestety, jest to zbyt mało, by pojawiła się zbiorowa odporność, którą mogą nam zapewnić szczepienia przeciwko koronawirusowi. Jednak badanie wskazuje, że podobny eksperyment na skalę kraju pomógłby racjonalnie zarządzać stanem pandemii i poluzować lub utrzymać obostrzenia w poszczególnych regionach.

Czytaj też: Są wytyczne dla salonów fryzjerskich i kosmetycznych! Otwarcie już wkrótce

O badaniu

Badania pilotażowe zostały przeprowadzone na próbie 1000 osób. Swoistość zastosowanego testu została sprawdzona na podstawie grupy kontrolnej. Były to osoby, których krew została pobrana w roku 2019 przed wybuchem epidemii. W liczącej 200 osób grupie kontrolnej u nikogo nie stwierdzono obecności swoistych przeciwciał przeciwwirusowych w klasie IgG. Wyniki przeprowadzonych badań są spójne z uzyskanymi w innych krajach europejskich.

Badania prowadzone były w zespołach prof. Krzysztofa Pyrcia z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, prof. Marka Sanaka z Wydziału Lekarskiego UJ CM oraz prof. Jakuba Swadźby z Diagnostyki.

Polecamy: We Włoszech powstanie respirator z polskim sercem!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE