We Włoszech powstanie respirator z polskim sercem!

2020-05-10 18:32 Magda Mazurek

We Włoszech inżynierowi chcą stworzyć w pełni funkcjonalny respirator. Wyzwanie polega na tym, że ma być on w całości wydrukowany przez drukarkę 3D. Prace nad urządzeniem wspiera Zortrax, polski producent takich drukarek.

Polski producent drukarek 3D udostępnił do projektu włoskich inżynierów jedno ze swoich najnowocześniejszych urządzeń oraz wszystkie niezbędne do druku materiały. Wszystko po to, by stworzyć jeszcze więcej respiratorów, a więc wygrać wyścig z koronawirusem.

Do tej pory we Włoszech w wyniku pandemii zmarło ponad 25,5 tys. osób, a każdego dnia diagnozowanych jest około 2,6 tys. nowych przypadków. To bardzo ważne, żeby pacjenci mieli równe szanse i dostęp do respiratorów, które stały się towarem deficytowym.

Projekt włosko-polski nosi nazwę "Open Breath", a Simone Iannucci, założycielka, podkreśla, że w ramach akcji powstanie profesjonalne urządzenie medyczne, które powinno być w stanie wentylować pacjenta w szpitalu mniej więcej przez miesiąc.

– Technologia druku 3D sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzebne są szybkie i często niecodzienne rozwiązania. Wiele części, które kiedyś trzeba było wytwarzać w zakładach produkcyjnych na specjalne zamówienie, można teraz wydrukować nawet w zaciszu własnego domu. Kiedy usłyszeliśmy o projekcie „Open Breath”, wiedzieliśmy, że możemy pomóc inżynierom, dostarczając im drukarkę odpowiadającą na ich potrzeby – komentuje Mariusz Babula, wiceprezes Zortrax.

Projekt znalazł szerokie grono odbiorców - a obecnie projekt jest na końcowym etapie. Jest już w pełni zmontowany prototyp z blachy oraz wersja respiratora stworzona na drukarce 3D. Teraz pozostała tylko faza testów.

Polecamy: Są wytyczne dla salonów fryzjerskich i kosmetycznych! Otwarcie już wkrótce

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE