Wiadomo, jaka była przyczyna śmierci królowej Elżbiety II. Ujawniono akt zgonu

2022-09-30 6:16

We czwartek opublikowano akt zgonu Elżbiety II. Wynika z niego, że Pałac Buckingham podał wiadomość o śmierci królowej przeszło trzy godziny po fakcie. Podano również oficjalną przyczynę śmierci.

Królowa elżbieta
Autor: JANE BARLOW/POOL VIA AP

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w rezydencji w Balmoral w Szkocji. Miała 96 lat. O jej śmierci poinformowano tego samego dnia o godzinie 19.30. 

Podano przyczynę zgonu

Z ujawnionego we czwartek aktu zgonu wynika, że brytyjska królowa zmarła o godzinie 15.10. Jej zgon zgłosiła oficjalnie księżniczka Anna, córka Elżbiety II, i został on oficjalnie zarejestrowany przez urzędników hrabstwa Aberdeenshire 16 września 2022 r. Przyczynę zgonu orzekł królewski lekarz, dr Douglas James Allan Glass. Jak podano, królowa zmarła "z przyczyn naturalnych", a jako przyczynę wskazano "sędziwy wiek".

Wcześniej pojawiały się różne spekulacje na temat możliwych przyczyn śmierci Elżbiety II - jedną z nich była informacja, jakoby monarchini cierpiała na poważną chorobę serca, na co miały wskazywać zasinienia na jej dłoniach. 

Rodzina nie zdążyła się pożegnać

Zapisany w akcie zgonu jego czas wskazuje, że z królową nie zdążyło się pożegnać wielu członków rodziny królewskiej - w chwili jej śmierci większość dopiero jechała do Szkocji, zaalarmowana wiadomościami o złym stanie zdrowia Elżbiety II.

Uroczysty pogrzeb królowej odbył się 19 września. Elżbietę II pochowano w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze.

96-letnia Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w historii