WHO potwierdza: 28-latek zakażony MERS-COV. Trafił pod respirator
Rozpoznano zakażenie wirusem MERS-CoV u 28-letniego pacjenta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – przekazała Światowa Organizacja Zdrowia. Mężczyzna skarżył się na dolegliwości żołądkowo-jelitowe i ból przy oddawaniu moczu. Przyjęty został na oddział intensywnej terapii. Potrzebował wsparcia respiratorem.
Potwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem MERS-CoV, który wywołuje chorobę bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej (ang. Middle East Respiratory Syndrome, w skrócie: MERS). Wirus wykryto u 28-letniego mężczyzny, który zgłosił się do szpitala w mieście Al-Ajn we wschodnim emiracie Abu Zabi. Informację przekazała 24 lipca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) po wpłynięciu zgłoszenia od władz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Wykrycie wirusa MERS-CoV u 28-letniego pacjenta
8 czerwca mężczyzna, który nie jest obywatelem Emiratów, trafił do szpitala. Wystąpiły u niego niepokojące objawy, takie jak: wymioty, ból w prawym boku oraz ból przy oddawaniu moczu. Wcześniej szukał pomocy w innych placówkach medycznych. Gdy zgłosił się do szpitala, skarżył się na kolejne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, m.in. biegunkę. Lekarze postawili wstępną diagnozę – ostre zapalenie trzustki, uszkodzenie nerek i posocznicę.
Pięć dni później stan pacjenta uległ znacznemu pogorszeniu i został przewieziony na oddział intensywnej terapii w rządowym szpitalu. Wymagał wentylacji mechanicznej, czyli podłączenia do respiratora. 21 czerwca wykonano mu wymaz z nosa. Wynik testu na obecność wirusa MERS-CoV wyszedł pozytywny. Teraz lekarze próbują ustalić, jak doszło do zakażenia.
Na razie wiadomo, że w ostatnim czasie 28-latek nie wyjeżdżał poza Zjednoczone Emiraty Arabskie. Nie miał także bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami, będącymi potencjalnymi nosicielami wirusa ani nie jadł surowego, niedogotowanego mięsa. Jak ustalono w 2015 roku w badaniach, opublikowanych na łamach "New England Journal of Medicine", wielbłądy przenoszą wirusa MERS na ludzi.
Od 8 czerwca przebadano 108 osób, które miały kontakt z mężczyzną przebywającym na hospitalizacji. Nie zidentyfikowano jednak żadnej infekcji wtórnej.
Jak wynika z informacji przekazanych przez WHO, pierwszy przypadek MERS-CoV w Zjednoczonych Emiratach Arabskich został wykryty w 2013 roku. Od tamtej pory zakażenie potwierdzono u 94 pacjentów, z czego 12 osób zmarło.
Od 2012 roku zakażeniu MERS-COV uległo 2605 osób w 27 krajach. Stwierdzono 939 przypadków śmiertelnych, a co tym idzie, śmiertelność kształtuje się na poziomie 36 proc.
Wirus MERS-CoV – jakie daje objawy?
Według badań epidemiologicznych i genetycznych MERS-CoV jest wirusem odzwierzęcym. Jego rezerwuarem są wielbłądy jednogarbne, a więc bezpośredni kontakt z tymi zwierzętami może prowadzić do infekcji. Aby uniknąć zakażenia, odradza się spożywanie surowego mleka i jedzenia niedogotowanego mięsa wielbłądziego.
Wirus MERS-CoV powoduje ciężkie zakażenie dróg oddechowych. Najczęściej okres, w którym wylega się wirus, to od 2 do 14 dni. Zakażenie daje objawy takie jak: gorączka, kaszel z intensywnym odkrztuszaniem i duszności. Mogą się także pojawić dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy objawy grypopodobne (np. ból mięśni). W przebiegu infekcji może dojść do zapalenia płuc, ostrego zespołu niewydolności oddechowej, wstrząsu sceptycznego oraz niewydolności wielonarządowej.
Polecany artykuł: