Ważne zmiany w POZ. Od lipca lekarz rodzinny będzie mógł zlecić te badania

2022-06-08 11:57

Już od lipca lista badań diagnostycznych zlecanych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) ulegnie wydłużeniu. Budzi to różne odczucia w środowisku medycznym. Owe zmiany mają przyspieszyć uzyskanie potrzebnego skierowania na badanie, co jest korzystne dla pacjentów. Lekarze obawiają się jednak, że możliwość ta będzie w znacznym stopniu nadużywana.

lekarz POZ
Autor: Getty Images

Proces diagnostyczny wielu schorzeń w Polsce zajmuje naprawdę wiele czasu. Pacjenci tracą cierpliwość, choroba w tym czasie postępuje, a najbliższy wolny termin do specjalisty przypada za kilka miesięcy. To rodzi frustrację, stres związany z oczekiwaniem na wizytę i pogorszenie stanu zdrowia. 

Aby rozwiązać ten problem, przedstawiciele resortu zdrowia zapowiedzieli, że od lipca lista badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny ulegnie zmianie. 

Poradnik Zdrowie: jakie badania zrobić raz do roku?

Niewydolny system pogarsza zdrowie Polaków

Głównym problemem systemu ochrony zdrowia jest fakt, że rozpoznanie wszelkich nieprawidłowości zdrowotnych następuje zazwyczaj, gdy jest już za późno, by powstrzymać proces chorobowy.

Wszystko przez to, że do tej pory trudno było uzyskać skierowanie na badanie, jeśli nie wystąpiły żadne alarmujące objawy. Utrudniona profilaktyka skutecznie uniemożliwiła wczesne wykrywanie chorób, a pacjenci - którzy nie mieli szansy być zdiagnozowani przez lekarza POZ - trafiali z chorobą w późnym stadium do szpitali, gdzie leczenie jest o wiele bardziej kosztowne.

Interniści są "w kropce" z uwagi na to, że ilość skierowań, jakie mogą wystawić w danym okresie jest ograniczona. W rezultacie pacjent jest kierowany do lekarza specjalisty, do którego terminy zazwyczaj są niezwykle odległe.

Zmiany w POZ. Skorzystają pacjenci

Minister Zdrowia wziął sprawy w swoje ręce. W konsekwencji już od lipca od lekarza rodzinnego uzyskamy możliwość otrzymania skierowania na szerszą listę badań diagnostycznych. 

Zespół ds. zmian w podstawowej opiece zdrowotnej zarekomendował dodanie i finansowanie w ramach budżetu powierzonego następujących badań diagnostycznych:

1. Badania biochemiczne i immunochemiczne:

  • ferrytyna (pomoże w zdiagnozowaniu przyczyn niedokrwistości)
  • witamina B12
  • kwas foliowy
  • anty–CCP
  • CRP - szybki test ilościowy (populacja do ukończenia 6 r.ż.)
  • przeciwciała anty-HCV

2. Badania kału:

  • antygen H. pylori w kale

3. Badania mikrobiologiczne:

  • Strep-test (do wykrywania bakterii Streptococcus pyogenes w wymazie z gardła)

"Oczekuje się, że dzięki wprowadzanym zmianom lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) uzyskają możliwość podjęcia leczenia bez konieczności konsultacji specjalistycznych (badania różnicujące przyczyny niedokrwistości), wykonywania badań inwazyjnych (test w kierunku Helicobacter Pylori), jak również zyskają możliwość wcześniejszego podjęcia decyzji kierunkowej o skierowaniu do leczenia specjalistycznego" - ocenia ministerstwo.