W tym dniu najwięcej osób umiera na zawał serca. Przyczyna wcale nie jest oczywista

2023-06-07 12:28

Początek tygodnia nie bez powodu cieszy się złą sławą. Teraz do argumentów przeciwko poniedziałkom kardiolodzy z Wielkiej Brytanii dodali kolejny: to właśnie wtedy najwięcej osób umiera z powodu ciężkiego zawału serca.

W tym dniu najwięcej osób umiera na zawał serca. Przyczyna wcale nie jest oczywista
Autor: Getty Images W tym dniu najwięcej osób umiera na zawał serca. Przyczyna wcale nie jest oczywista

Do zawału serca dochodzi, kiedy do mięśnia sercowego, z powodu zablokowania jednego z naczyń wieńcowych, przestaje dopływać krew. To stan zagrażający życiu, jednak nie zawsze kończy się śmiercią. Znaczenie dla dalszego rokowania ma m.in. szybkość, z jaką choremu zostanie udzielona pierwsza pomoc przedmedyczna, czas dotarcia do szpitala, czy wiek pacjenta.

Z najnowszych badań, których wyniki zaprezentowano w trakcie konferencji British Cardiovascular Society (BCS) w Manchesterze wynika, że istotny jest również dzień tygodnia, w którym doszło do zawału. Badania jednoznacznie wskazują, że prawdopodobieństwo poważnego zawału serca zakończonego zgonem jest większe na początku tygodnia pracy.

Poradnik Zdrowie: zawał serca

Ciężki zawał serca najczęściej występuje w poniedziałek

Autorami badania są kardiolodzy z Belfast Health and Social Care Trust i Royal College of Surgeons w Irlandii. Przeanalizowali oni dane 10 528 pacjentów z Irlandii, którzy w latach 2013-2018 trafili do szpitali z powodu najgroźniejszego typu zawału serca - STEMI (zawału mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST), do którego dochodzi wówczas, gdy główna tętnica wieńcowa zostanie całkowicie zablokowana.

Odkryli, że najwięcej zawałów serca STEMI ma miejsce w poniedziałek. Wyższe wskaźniki odnotowano również w niedziele.

Przyczyna nadal pozostaje tajemnicą

Dlaczego to właśnie w poniedziałki najczęściej dochodzi do ciężkiego zawału serca? Naukowcom jak dotąd nie udało się znaleźć wyczerpującej odpowiedzi na to pytanie. Wcześniejsze badania wskazywały na związek poniedziałkowych zawałów serca z rytmem biologicznym, czyli cyklem snu i czuwania organizmu.

Badaniami w Belfast Health and Social Care Trust kierował kardiolog dr Jack Laffan. Jak wyjaśnił: „Odkryliśmy silną korelację statystyczną między początkiem tygodnia pracy a częstością występowania STEMI. Zostało to opisane wcześniej, ale pozostaje ciekawostką. Przyczyna jest prawdopodobnie wieloczynnikowa, jednak w oparciu o to, co wiemy z poprzednich badań, rozsądne jest założenie elementu okołodobowego”. 

Wyniki badania skomentował również sir Nilesh Samani, prof. kardiologii, dyrektor medyczny w British Heart Foundation. Jak stwierdził, konieczne są dalsze badania, które pozwoliłyby odkryć, dlaczego w określone dni tygodnia rośnie ryzyko zawału - to z kolei mogłoby pomóc w przyszłości ocalić więcej osób przed poważnymi powikłaniami zawału serca, ze zgonem włącznie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki