Utrata tej cechy charakteru może być wczesną oznaką demencji. Ekspertka ostrzega

2023-03-17 14:42

O demencji mówi się w przypadku zaobserwowania zespołu objawów, który wynika z nieprawidłowej pracy mózgu. Na początku te symptomy można łatwo przeoczyć. Brytyjska ekspertka wymieniła niepokojący sygnał świadczący o rozwijającym się otępieniu.

Smutna seniorka siedząca przy stole
Autor: Getty Images Utrata tej cechy charakteru może być wczesną oznaką demencji. Ekspertka ostrzega

Demencja nie jest chorobą, lecz zespołem objawów

Na świecie 55 mln cierpi na demencję (inaczej otępienie). Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia w ciągu dwóch dekad liczba ta ma ulec podwojeniu. W Polsce ponad 600 tys. osób choruje na alzheimera lub choroby pokrewne.

Demencja jest czymś więcej niż zwykłym zapominaniem. To szereg objawów, pod którym kryją się różne choroby mózgu, które łączy jedna wspólna cecha – utrata funkcji poznawczych. Często rozwija stopniowo i spowodowana jest zmianami zachodzącymi w mózgu.

Poradnik Zdrowie: demencja

Typowymi symptomami, które kojarzymy z otępieniem, to zaburzenia pamięci, trudności z koncentracją czy problemy z orientacją. Pierwsze niepokojące sygnały ostrzegawcze to zmiana zachowania i zaburzenia mowy. Osoba dotknięta demencją zaczyna reagować inaczej niż zwykle. Jej zachowanie jest wtedy impulsywne, a w niektórych sytuacjach nawet agresywne.

Utrata pewności siebie - wczesny objaw demencji

Objawy demencji, podobnie jak jej przyczyny, są różne. Ekspertka Fran Vandell, zarządzająca placówką Bupa Care Services, ostrzega przed wczesnym, alarmującym objawem otępienia, jakim jest utrata ważnej cechy charakteru, jaką jest pewność siebie. W rezultacie osoba, która cierpi na demencję, często wycofuje się z życia towarzyskiego i może zachowywać się tak, jakby zmagała się z depresją.

– Z czasem, gdy objawy demencji się pogarszają, mogą pojawić się trudności z planowaniem i podejmowaniem decyzji – wyjaśniła specjalistka w rozmowie dla portalu mirror.co.uk. Dodała, że "zmiany zachodzące w strefie uczuć i zachowaniu mogą wywoływać niepokój u osób cierpiących na demencję i narazić je też na większe ryzyko rozwoju depresji".

Wśród innych ostrzegawczych sygnałów demencji wymienia się m.in. problemy z określeniem daty i godziny oraz rozróżnianiem miejsc, trudności w przyswajaniu nowych informacji czy zapominanie niektórych słów lub ich znaczenia. - Ważne, aby pamiętać, że pacjenci nie doświadczają demencji w dokładnie taki sam, schematyczny sposób – zaznaczyła Vandell.