USA: wkrótce może być więcej zgonów na COVID-19 niż na grypę hiszpankę

2021-09-21 12:39

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych z powodu COVID-19 w Stanach Zjednoczonych. W najbliższym czasie może dojść do tego, że infekcja SARS-CoV-2 przewyższy grypę hiszpankę pod względem śmiertelności - podają amerykańskie media.

Według danych Uniwersytetu Johna Hopkinsa obecnie w USA zmarło prawie 674 tys. osób z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Dla zobrazowania skali problemu, Dziennik "Daily News" przypomniał, że w 1918 roku grypa hiszpanka była najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Pochłonęła około 675 tys. istnień ludzkich.

Poradnik zdrowie - różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

„W 1918 roku populacja Stanów Zjednoczonych liczyła nieco ponad 100 milionów, podczas gdy dziś jest to 330 milionów. (…) Teraz umiera jeden na 500 Amerykanów, podczas gdy w 1918 roku jeden na 150” – zaznaczyła gazeta.

W obliczu obecnej sytuacji amerykańskie media alarmują, że niebawem może przybyć więcej ofiar śmiertelnych z powodu COVID-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty. Na grypę zmarło około 50 mln ludzi na świecie w latach 1918-1919. "Daily Mail" zwróciło uwagę, że w przeciwieństwie do dwuletniego okresu, w którym hiszpanka siała spustoszenie, pandemia COVID-19 nie jest nawet bliska zakończenia. Mimo to porównanie liczb nie odzwierciedla całego obrazu zmagań z pandemiami.

Ekspert komentuje 

Najnowsze doniesienia medialne skomentował historyk E. Thomas Ewing z Virgina Tech w rozmowie z "Washington Post". Według niego "fakt, że liczba zgonów gwałtownie wzrosła pod koniec 2020 roku, dziewięć miesięcy po tym, jak pandemia dotarła do Stanów Zjednoczonych, z najwyższym dziennym wskaźnikiem zgonów na początku stycznia 2021 roku, jest być może najbardziej zniechęcającym porównaniem do historycznego rekordu".

Ekspert podkreślił, że świat zignorował zarówno lekcję z 1918 roku, jak i ostrzeżenia wydawane w pierwszych miesiącach pandemii COVID-19. - Nigdy nie dowiemy się, ile istnień ludzkich można było uratować, gdybyśmy bardziej potraktowali zagrożenie - podsumował.

Źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.