Upośledzają działanie mózgu i zwiększają ryzyko udaru. Polacy zajadają się na potęgę

2024-05-23 9:35

Trudno znaleźć osobę, która raz na jakiś czas nie podjadałaby chipsów, ciasteczek czy innych przekąsek. Niestety, przetworzona żywność jest niezwykle szkodliwa dla naszego zdrowia. Nowe odkrycie jeszcze bardziej to udowadnia.

Upośledzają działanie mózgu i zwiększają ryzyko udaru. Polacy zajadają się na potęgę
Autor: fot. Getty Images Upośledzają działanie mózgu i zwiększają ryzyko udaru. Polacy zajadają się na potęgę

Co zjeść na przekąskę? Te mogą doprowadzić do tragedii

Naukowcy z Massachusetts General Hospital odkryli, że osoby, które zajadają się dużą ilością przetworzonej żywności, są o wiele bardziej narażone na poważne problemy zdrowotne w średnim i starszym wieku. Wśród najbardziej "niebezpiecznych" produktów wymienione zostały chipsy, ciasteczka, lody, hamburgery, fasolka po bretońsku w puszkach, ketchup, majonez, pakowane pieczywo i smakowe płatki śniadaniowe oraz słodkie napoje bezalkoholowe.

Według ekspertów mogą być one powodem zwiększonego ryzyka problemów z funkcjami poznawczymi i pamięcią. Według badania, które opublikowane zostało w czasopiśmie Neurology, jedzenie ultraprzetworzonej żywności może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń funkcji poznawczych oraz z udaru.

Przetworzona żywność ma wysoką zawartość dodatków takich jak: cukier, tłuszcz i sól. Z drugiej strony jest jednak uboga w białko i błonnik

W badaniu wzięło udział 30 239 osób w wieku 45 lat lub starszych. Ich stan zdrowia śledzono średnio przez 11 lat. Uczestnicy wypełniali ankiety dotyczące tego, co jedzą i piją. Dzięki temu naukowcom udało się ustalić, ile ultraprzetworzonej żywności zjadają, obliczając dzienną gramaturę i porównując ją z gramaturą innych produktów spożywczych. Udało im się również podzielić produkty na cztery grupy, od najmniej do najbardziej przetworzonych.

W formie 24: jak jeść mniej przetworzonej żywności

Przetworzona żywność a ryzyko demencji

Eksperci przebadali przeszło 14 tysięcy uczestników pod kątem pogorszenia funkcji poznawczych i ponad 20 tysięcy pod kątem ryzyka wystąpienia udaru. W obu grupach nikt wcześniej nie cierpiał z powodu któregokolwiek z tych zaburzeń. Pod koniec badania u 768 osób zdiagnozowano zaburzenia funkcji poznawczych, a u 1 108 osób doszło do udaru mózgu.

U badanych, u których wystąpiły problemy z pamięcią, aż 25,8 proc. diety składało się z ultraprzetworzonych produktów. Po uwzględnieniu takich czynników jak wiek, płeć czy ciśnienie krwi, naukowcom udało się ustalić, że spożywanie przetworzonej żywności zwiększyło ryzyko wystąpienia demencji o 10 proc., a ryzyko zaburzeń poznawczych – o 16 proc. 

Naukowcy zaznaczają, że osoby, które spożywają większą ilość nieprzetworzonej lub minimalnie przetworzonej żywności, są o około 12 proc. mniej narażone na wystąpienie zaburzeń funkcji poznawczych

Jeśli chodzi o ryzyko wystąpienia udaru, to u osób spożywających większą ilość przetworzonej żywności zwiększyło się ono o 8 proc. U osób, które jednak wybierają nieprzetworzoną żywność, to ryzyko zmniejszyło się o 9 proc.

Nasze odkrycia pokazują, że stopień przetworzenia żywności odgrywa ważną rolę dla ogólnego zdrowia mózgu. Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te wyniki i lepiej zrozumieć, które produkty żywnościowe lub metody obróbki w największym stopniu przyczyniają się do tych efektów

– stwierdziła autorka badania W. Taylor Kimberly, lekarka medycyny ze szpitala Massachusetts General Hospital w Bostonie.

Sonda
Jak często spożywasz chipsy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki