Upały a dezynfekcja rąk. Czym grozi używanie płynu do dezynfekcji w słoneczny dzień?

2020-06-29 9:37 Katarzyna Hubicz

Wychodząc ze sklepu automatycznie zbliżasz dłonie do dyspensera z płynem odkażającym, pojemniczek z żelem do dezynfekcji wyciągasz na ulicy, plaży, przed piknikiem? Ostrożnie - w pewnych sytuacjach może to skończyć się bardzo źle. Kiedy i dlaczego?

Odkażanie dłoni płynem do dezynfekcji wielu z nas weszło już w nawyk: często robimy to rutynowo, wchodząc do sklepu - zwłaszcza, że nadal jest to obowiązek, którego przestrzegania w wielu sklepach pilnuje obsługa.

Odkażanie rąk jest również obowiązkowe na niektórych plażach - włoskich, hiszpańskich, a nawet polskich - gdzie antybakteryjne i antywirusowe płyny do dezynfekcji są tuż przy wejściu na plażę, a obowiązku dezynfekcji rąk skrupulatnie przestrzegają właściciele małych knajpek czy osoby wypożyczające leżaki.

O ile jednak dezynfekcja rąk przed wejściem do sklepu jest jak najbardziej wskazana, o tyle wychodząc z niego w słoneczny dzień lepiej z niej zrezygnować. Podobnie wszędzie tam, gdzie skóra jest narażona na długotrwałą ekspozycję na światło słoneczne: na ulicy, plaży, w trakcie pikniku, podczas spaceru w parku.

Dlaczego? Płyny do dezynfekcji zawierają alkohol o wysokim stężeniu - od 60 do 85 proc. A ten z kolei może uwrażliwić skórę na słońce, doprowadzając do tzw. reakcji fototoksycznej, czego konsekwencją będą:

W szczególnie ekstremalnych sytuacjach - gdy skóra jest bardzo jasna i z natury wrażliwa - może również dojść do poparzeń. Przy czym im silniejsze słońce i dłuższy czas ekspozycji, tym reakcja skóry może być silniejsza.  

By mieć pewność, że ręce są wolne od zarazków, w słoneczny dzień bezpieczniej jest po prostu dokładnie umyć ręce wodą z mydłem - przed wyjściem z galerii handlowej, w której spędziliśmy sporo czasu, dotykając różnych powierzchni można to zrobić np. w toalecie.

Podobne rozwiązanie rekomendowane jest osobom chcącym bezpiecznie spędzić czas na plaży. Warto pamiętać, że użycie na zdezynfekowaną skórę kremu z wysokim filtrem nie gwarantuje, że nie dojdzie do reakcji fototoksycznej: alkohol zawarty w płynie lub żelu do dezynfekcji może znacząco zmniejszyć działanie filtra, może też wejść w reakcję ze składnikami kremu, czego konsekwencją również mogą być bolesne podrażnienia.

Posłuchaj czym jest uczulenie (alergia) na słońce. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Filtry przeciwsłoneczne

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE