Upał znacznie bardziej uderza w kobiety. Podano, o ile procent zwiększa śmiertelność

2022-07-21 9:44

Zaskakujące odkrycie brytyjskich naukowców dowodzi, że ilość zgonów kobiet w czasie upałów jest znacznie wyższa, niż mężczyzn. Okazuje się, że płeć piękna jest znacznie wrażliwsza na wysokie temperatury. Czym jest to spowodowane?

Kobieta próbuje się schłodzić w trakcie upału
Autor: Getty Images

Zależność dotyczącą wyższej śmiertelności kobiet w gorące dni zauważono w czasie największej fali upałów, które miały miejsce w ciągu ostatnich 23 w Europie. Słuszność badania przeprowadzonego w Holandii podkreśla Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego. Zespół naukowców poinformował, że w ciągu ostatnich lat na terenach Europy w trakcie ekstremalnie wysokich temperatur, śmiertelność kobiet była o 15 procent wyższa niż mężczyzn. Dane te pochodziły z analizy przeprowadzonej w 2003 roku we Francji. Podczas tego upalnego lata zmarło łącznie 15 tys. osób. Na upał narażone były szczególnie kobiety starsze.

To jednak nie jedyne badanie, które potwierdza tę tezę. Do podobnych wniosków doszli holenderscy i niemieccy naukowcy. Według nich kobiety, zwłaszcza te w podeszłym wieku, bardziej dotkliwie odczuwają skutki wysokich temperatur. "W warunkach ekstremalnego upału śmiertelność była wyższa u kobiet niż u mężczyzn, zwłaszcza w najstarszej grupie wiekowej (≥ 80 lat)" – twierdzą badacze.

Poradnik Zdrowie: udar słoneczny

Dlaczego kobiety są bardziej podatne na upał niż mężczyźni?

Okazuje się, że kobiece ciało produkuje znacznie mniejsze ilości potu, co opóźnia proces chłodzenia organizmu.

Hein Daanen, profesor fizjologii na Uniwersytecie VU w Amsterdamie stwierdziła, że zmniejszona produkcja potu może odgrywać tu kluczową rolę, zwłaszcza u osób starszych.

"Starsi pocą się o połowę mniej niż młodzi, a kobiety o połowę mniej niż mężczyźni. Dlatego ciała starszych kobiet mają mniejszą "zdolność do utraty ciepła" – tłumaczy.

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na zwiększone ryzyko śmierci kobiet w czasie upałów jest stres. Sytuacje stresowe znacznie obciążają układ sercowo-naczyniowy, który już sam w sobie pracuje intensywniej w gorące dni. Ponadto aktywność kobiet podczas prac domowych jest znacznie większa, niż mężczyzn, co również może doprowadzić do przegrzania i obciążenia układu krążenia.

"Kontynuowanie tych aktywności podczas fal upałów przy mniejszej sprawności fizycznej naraża kobiety na większe ryzyko przegrzania i obciążenia sercowo-naczyniowego niż mężczyźni" - tłumaczą badacze.

Ponadto Mike Tipton, profesor fizjologii człowieka i fizjologii stosowanej na Uniwersytecie w Portsmouth, powiedział, że kobiety mogą być bardziej narażone na fale upałów po owulacji, gdyż w tym czasie mają wyższą temperaturę, a jednocześnie są mniejsze, niż mężczyźni, co oznacza, że ​​szybciej się nagrzewają.

Są to tylko jedne z wielu czynników, które mogą wpłynąć na potencjalnie większe ryzyko śmierci kobiet w czasie upałów. Jak podkreślają naukowcy, potrzeba więcej badań, by potwierdzić tę tezę.

"Najbardziej prawdopodobną odpowiedzią jest to, że wyższa śmiertelność kobiet jest kombinacją wielu czynników i musimy przeprowadzić więcej badań, aby zrozumieć, dlaczego tak się dzieje" - dodaje prof. Daanen