Dlaczego upał tak męczy? Senność na słońcu to nie tylko naturalna reakcja, lecz także sygnał ostrzegawczy

2022-07-20 7:46

Podczas upału zdarza się, że odczuwamy zmęczenie. Dzieje się tak nie tylko podczas intensywnego wysiłku, lecz także w czasie odpoczynku. Gdy na dworze jest gorąco, męczące może wydawać się także opalanie. Dlaczego bywasz zmęczony przebywaniem na słońcu, mimo że tylko leżysz?

Kobieta odpoczywa nad wodą
Autor: Getty Images

Plażowanie i odpoczywanie na słońcu wydaje się idealnym sposobem na relaks. Dlaczego więc bardzo często po upalnym dniu czujesz się tak zmęczony, mimo że w zasadzie nic nie robisz, tylko leżysz? Okazuje się, że jest to naturalna reakcja organizmu na wysoką temperaturę, gdyż upał może powodować ospałość. Należy jednak być czujnym w przypadku niektórych objawów, które mogą być one sygnałem świadczącym o zagrożeniu zdrowia.

Odwodnienie organizmu: objawy i postępowanie

W czasie upału organizm intensywnie pracuje

Podczas upału organizm pracuje na wyższych obrotach, a wszystko po to, by uniknąć przegrzania. Naczynia krwionośne w skórze rozszerzają się, umożliwiając zwiększenie dopływu krwi, przez co nasza skóra może się rumienić. Dzięki temu ciepło zostaje rozproszone, a temperatura ciała utrzymana na odpowiednim poziomie.

Ponadto, kiedy jest gorąco, organizm wydziela zwiększone ilości potu w celu ochłody. Nadmierne pocenie przy nie dostarczeniu odpowiedniej ilości płynów, może być niebezpieczne i dorpowadzić do odwodnienia.

Ta intensywna praca organizmu w upalne dni jest dla niego obciążająca, dlatego też możemy czuć się zmęczeni, mimo że tak naprawdę leżymy i nic nie robimy.

Zmęczenie to sygnał ostrzegawczy

Zmęczenie może również alarmować poważniejsze stany, które mogą zagrażać naszemu życiu. Bo o ile senność na słońcu sama w sobie nie jest groźna, to udar słoneczny, odwodnienie czy przegrzanie – już tak.

Nie lekceważ więc tych objawów, które poprzedzone sennością, mogą sygnalizować poważne zagrożenie:

  • Nieoddawanie moczu – jeśli w upalny dzień tylko się pocisz, a twoje wizyty w toalecie są znikome, może to świadczyć o odwodnieniu
  • Zwiększone tętno – zbyt szybkie bicie serca w spoczynku może oznaczać trudności z uregulowaniem temperatury ciała
  • Brak pocenia się – to znak, że organizm przestał się chłodzić

Jeśli tym objawom dodatkowo towarzyszą mdłości, zawroty głowy, dezorientacja, sprawa może być poważna. W takiej sytuacji zakończ siedzenie na słońcu, udaj się w chłodne miejsce, nawodnij organizm oraz skonsultuj się z lekarzem, gdyż może grozić ci przegrzanie.

Jak uchronić się przed przegrzaniem?

Istnieje kilka prostych sposobów, które mogą zapobiec przed przegrzaniem organizmu.

  • Pij wodę i nawadniaj organizmu
  • Unikaj alkoholu, gdyż sprzyja on odwodnieniu
  • Chroń się przed słońcem – używaj kremów z filtrem i noś nakrycia głowy
  • Zwracaj na sygnały, które wysyła ci organizm