Przez upał nie możesz spać? Wypróbuj tę prostą metodę. Sprawdzona przez Egipcjan!

2022-06-30 10:07

Lato dopiero się zaczyna, a nad Polskę już nadciągnęła fala upałów. Choć z utęsknieniem czekaliśmy na ciepło, niektóre osoby mogą źle znosić tak wysoką temperaturę, również w nocy. Jest jednak na to sposób, sprawdzony przez samych Egipcjan.

Kobieta leży na łóżku przy otwartym oknie
Autor: Getty Images

Egipcjanie muszą zmagać się z temperaturą powyżej 30 stopni niemal przez cały rok. Nawet zimą termometry pokazują tam tak wysoką temperaturę. W Polsce natomiast upały towarzyszą nam w czasie wakacyjnym.

Jednak nie wszyscy lubią aż tak gorące dni, zwłaszcza, że przez resztę roku w naszym kraju jest znacznie chłodniej. Przez to wiele osób nie jest przyzwyczajonych do tak wysokiej temperatury, która może naprawdę dać się we znaki. Uporczywe mogą być nie tylko upalne dni, lecz także gorące noce.

Zbyt wysoka temperatura może wpłynąć na jakość i komfort snu. Jednak istnieje dobry sposób, który pozwoli schłodzić się w nocy.

Odwodnienie organizmu: objawy i postępowanie

Sprawdzony sposób na ochłodę w nocy

Schłodzenie się w nocy nigdy nie było prostsze. Wystarczy lekko zmoczyć prześcieradło lub ręcznik i przykryć się nim w nocy jak kołdrą lub po prostu narzucić go na pościel. Ten trik z pewnością przyniesie dużą ulgę i schłodzi gorące ciało.

Jeśli jednak spanie w wilgotnej pościeli wydaje ci się mało komfortowe, możesz rozwiesić wilgotne prześcieradło w otwartym oknie. Dzięki temu powietrze przedostające się do mieszkania w naturalny sposób nawilży się, co da poczucie rześkiego i przyjemnego chłodu.

Jak radzić sobie z upałem, nie tylko w nocy?

O ochłodę w trakcie upałów powinniśmy dbać także w ciągu dnia. Jak zaleca Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, należy pamiętać o piciu wody niegazowanej, by uchronić się przed odwodnieniem. Staraj się również nie przebywać w pełnym słońcu, by nie dopuścić do przegrzania organizmu. Ogranicz też wysiłek fizyczny oraz noś nakrycie głowy, by uchronić się przed udarem.