Upał wpływa negatywnie nie tylko na ciało, lecz także na psychikę. Skutki mogą być tragiczne

2022-07-22 11:02

Wiele mówi się o skutkach fizycznych wysokich temperatur. Nasz organizm pracuje wtedy ze zdwojoną siłą, by nie dopuścić do przegrzania. Pocimy się, nasze serce może być szybciej oraz możemy również odczuwać zmęczenie. Na upały narażone są szczególnie osoby starsze, dzieci oraz osoby z problemami kardiologicznymi. Okazuje się jednak, że upał może mieć negatywny wpływ również na naszą psychikę.

Kobieta z depresją
Autor: Getty Images

Badacze zauważyli zależność między wzrostem temperatur a nasileniem objawów wielu chorób psychicznych.

„W ostatnich latach coraz więcej badań pokazuje nam, że fale upałów pogarszają wyniki u osób z chorobami psychicznymi leżącymi u ich podstaw” – mówi dr Laurence Wainwright, wykładowca na wydziale w szkole Smith i laboratorium psychiatrii precyzyjnej na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Ponadto upał u osób z chorobami afektywnymi może wywołać fazy maniakalne. Wzrasta również wskaźnik samobójstw. Jedno z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii dowodzi, że wskaźnik samobójstw wzrasta o 3,8% na każdy wzrost średniej temperatury o 1°C (powyżej 18°C).

„Wskaźnik samobójstw wzrasta, poziom śmiertelności rośnie, u osób z istniejącymi schorzeniami objawy mogą ulec pogorszeniu” – dodaje dr Wainwright.

W czasie ekstremalnych upałów rośnie również liczba pacjentów w ośrodkach, którzy poddali się leczeniu psychiatrycznemu.

„Wraz ze wzrostem temperatury istnieją dowody na to, że coraz częściej odwiedza się szpitale w celu leczenia chorób psychicznych i zaburzeń nastroju.” - mówi Prof. Tahseen Jafry, dyrektor Mary Robinson Centre for Climate Justice na Glasgow Caledonian University.

Upał wzmaga nie tylko objawy chorób psychicznych, lecz także potęguje agresję i przemoc. Naukowcy twierdzą, że jest to spowodowane wpływem temperatury na różne hormony, które mają związek z zaburzeniem funkcji poznawczych.

Poradnik Zdrowie: depresja

Dlaczego upał wpływa na zdrowie psychiczne?

Istnieje wiele prawdopodobnych czynników, które mają wpływ na wzmaganie się objawów chorób psychicznych.

Jednym z nich jest słaba jakość snu. W upalne noce często wybudzamy się lub śpimy czujnie, ze względu na brak komfortu spowodowany zbyt wysoką temperaturą w nagrzanych mieszkaniach.

„Dowody pokazują nam bardzo, bardzo wyraźnie, że słaba jakość snu i/lub krótszy czas snu mogą pogorszyć wyniki u osób, powiedzmy, z poważnymi zaburzeniami depresyjnymi. Kilka nocy zepsutego snu może być wyzwalaczem początku ich fazy depresyjnej” - tłumaczy dr Wainwright.

Lekarz twierdzi, że upał może mieć również wpływ na działanie i skuteczność leków stosowanych w leczeniu psychiatrycznym. Może również wzmagać ich skutki uboczne.

Co więcej, niektóre leki wpływają na zdolność organizmu do termoregulacji lub w inny sposób upośledzają zdolność osób do podejmowania odpowiednich działań.

„Leki przeciwpsychotyczne, których używamy w schizofrenii i dwubiegunowej, mogą faktycznie mieć wpływ na postrzeganie pragnienia przez ludzi” – mówi Wainwright.

U niektórych osób upał może również wywołać lęki związane z ociepleniem klimatu i obawami o przyszłość nas i naszej planety.

Jak zminimalizować psychiczne skutki upału?

Aby zmnimalizować psychiczne skutki upału, dr Wainwright zaleca chłodzić się, nie przebywać na słońcu oraz zadbać o nawodnienie. Wainwright zaleca również trzymanie leków z dala od słońca i pamiętanie o ich przyjmowaniu, unikanie alkoholu oraz zachowanie prawidłowej higieny snu.

Zachęca również osoby z zaburzeniami psychicznymi, które zauważyły pogorszenie swojego stanu w wyniku upału, do rozmowy ze swoim lekarzem i terapeutą.