Udar u seniorów po szczepionce Pfizer? Jest odpowiedź naukowców

2023-01-20 14:29

Biwalentna szczepionka Pfizer przeciw wariantowi Omikron może mieć związek z większym ryzykiem udarów niedokrwiennych u seniorów - przekazały w ubiegły piątek amerykańskie agencje rządowe. Teraz głos zabrali naukowcy z Izraela i podzielili się swoimi wnioskami.

Starsza kobieta trzymająca się za klatkę piersiową
Autor: Getty Images Udar u seniorów po szczepionce Pfizer? Jest odpowiedź naukowców

O możliwym skutku ubocznym dwuwalentnej szczepionki przeciw COVID-19, opracowanej przez firmę Pfizer i BioNTech, przekazały w zeszły piątek amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) oraz Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Preparat ten skierowany jest przeciwko dwóm wariantom Omikronu, a dokładniej BA.4 i BA.5.

Biwalentna szczepionka Pfizer a udar u seniorów

Z danych na temat szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2 w Stanach Zjednoczonych wynika, że w pierwszych 21 dniach po przyjęciu tego preparatu może zwiększyć się ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu (inaczej zawału mózgu) u osób powyżej 65. roku życia.

Poradnik Zdrowie: szczepienie dzieci przeciwko COVID-19

Amerykańskie agencje wydały oficjalny komunikat, w którym napisały, że "ogół danych posiadanych obecnie wskazuje, że jest bardzo mało prawdopodobne, by sygnał z VSD (ang. Vaccine Safety Datalink) przedstawiał rzeczywiste ryzyko kliniczne". W ich opinii z tą informacją powinna zapoznać się opinia publiczna.

Odpowiedź izraelskich naukowców: "nie ma dowodów"

Do tych wieści odniósł się epidemiolog i lekarz prof. Salman Zark, który jest szefem Centrum Medycznego Ziv w Safedzie. Stoi również na czele grupy zadaniowej, która walczy z epidemią wywołaną przez koronawirusa w Izraelu. Ekspert poinformował, że w jego kraju nie zidentyfikowano takiej zależności wśród zaszczepionych seniorów, mimo "ponownego sprawdzenia wszystkich danych po komunikacie wydanym przez FDA". Do tej pory w Izraelu 389 648 osób otrzymało biwalentną szczepionkę Pfizer. Wypowiedź tego eksperta przytoczyła agencja Reuters.

Wracając do komunikatu wydanego przez FDA i CDC, przedstawiciele firm Pfizer i BioNTech, są świadomi, że może istnieć niewielka liczba doniesień o udarach niedokrwiennych u osób, które ukończyły 65. rok życia. W opublikowanym oświadczeniu wyjaśnili, że "ani Pfizer i BioNTech, ani CDC i FDA nie zauważyli podobnych prawidłowości w innych, licznych systemach monitorujących (efekty szczepień) w USA i na świecie". Dodano też, że "nie ma dowodów, by stwierdzić, że udar niedokrwienny jest związany z przyjęciem szczepionek na COVID-19 (Pfizer/BioNTech)".