Twój wybranek ma brodę? Całowanie może skończyć się paskudną infekcją

2023-01-09 14:07

Jedna z użytkowniczek TikToka pokazała efekty pocałunku z brodatym mężczyzną. Na filmie widać, że dziewczyna ma silną wysypkę na twarzy, a jej podbródek jest czerwony i pokryty strupami. Skomentował to dr Shah, dermatolog znany w sieci jako @dermdoctor.

Twój wybranek ma brodę? Całowanie może skończyć się paskudną infekcją
Autor: Tik Tok / Getty Images Twój wybranek ma brodę? Całowanie może skończyć się paskudną infekcją

Rylee Kriete postanowiła w filmie na TikToku ostrzec inne kobiety przed skutkami całowania się z brodatymi mężczyznami. Na jej wideo zareagował dr Shah, nagrywając własny materiał, w którym wyjaśnia, że objawy obejmujące wysypkę, zaczerwienienie i strupy na twarzy były wywołane przez bakterie znajdujące się na brodzie mężczyzny.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do dermatologa?

Od pocałunku do groźnej infekcji

Reakcja skórna u młodej dziewczyny była spowodowana przez liszajec zakaźny - infekcję bakteryjną wywołaną przez Streptococcus grupy A i Staphylococcus aureus. Jeśli skóra jest zdrowa, tego rodzaju bakterie nie powinny stanowić żadnego zagrożenia. 

Inaczej dzieje się jednak, kiedy dostaną się one na powierzchnię uszkodzonej, przerwanej skóry - wówczas może dojść do infekcji. — Ostre włosy z brody podczas namiętnych pocałunków mogą powodować niewielkie pęknięcia skóry, które wprowadzają bakterie do wnętrza skóry — wyjaśnia dr Shah.

— Na brodzie znajduje się mnóstwo bakterii. Kiedy obcierasz się o nią, tworzy to maleńkie nacięcia na twojej skórze, co prowadzi do infekcji, takich jak liszaje. Tak więc panowie: czyśćcie swoje brody — apeluje.

Jak uniknąć groźnych konsekwencji niewinnego pocałunku?

Warto zwrócić także uwagę na to, że często nieświadomie dotykamy twarzy. Robimy to częściej niż nam się wydaje. To z tego powodu każdy z nas, a zwłaszcza mężczyźni mający obfity zarost powinni zwracać szczególną uwagę na higienę twarzy i rąk.

- Można tego uniknąć, regularnie czyszcząc brodę wodą z mydłem lub spryskując ją delikatnymi produktami z kwasem podchlorawym - radzi dr Shah.

Liszajec to choroba zakaźna, której objawy mogą utrzymywać się nawet przez kilkanaście dni. Najczęściej jest wynikiem niedokładnej higieny twarzy lub rąk. Bakterie oprócz brody mogą zaatakować także okolice szyi, twarzy, ust i nosa. Jak wskazuje dermatolog, ten rodzaj infekcji powinien być leczony antybiotykami przez lekarza.