Trzy objawy wysokiego cholesterolu widać w oczach. Wystarczy, że spojrzysz w lustro

2022-08-17 13:13

Oczy są co prawda zwierciadłem duszy, ale niekiedy można w nich dostrzec, że coś złego dzieje się z naszym ciałem. Tak jest w przypadku podwyższonego poziomu cholesterolu. To, że mamy go zbyt dużo, można podejrzewać, jeśli na rogówce i w okolicach powiek pojawiają się charakterystyczne zmiany, mogą o nim świadczyć również pewne problemy ze wzrokiem. Wyjaśniamy co powinno zwrócić uwagę.

Trzy objawy wysokiego cholesterolu widać w oczach. Wystarczy, że spojrzysz w lustro
Autor: Getty Images

O tym, jak bardzo niebezpieczny może być podwyższony cholesterol, niektórzy zdają sobie sprawę dopiero, kiedy z powodu zawału serca lub udaru mózgu trafiają na oddział intensywnej terapii.

A dochodzi do tego, gdy blaszka miażdżycowa - która powstaje, gdy w naczyniach tętniczych okłada się nadmiar lipidów, przede wszystkim cholesterolu - pęknie i zablokuje światło którejś z tętnic. Wielu podobnych sytuacji można byłoby jednak uniknąć, gdybyśmy częściej się badali i uważniej przyglądali sygnałom, jakie daje nam nasze ciało.

Trzy objawy podwyższonego cholesterolu, które widać w oczach

Nim dojdzie do zawału serca czy udaru mózgu (które mogą mieć również inne przyczyny), zwykle pojawiają się charakterystyczne objawy podwyższonego cholesterolu, w tym duszność, bóle nóg, kołatanie serca. Niektóre z takich objawów widać również na skórze - a także, o czym wiele osób nie wie - w oczach. O wysokim cholesterolu mogą świadczyć:

 • Kępki żółte - inaczej żółtaki, xanthelasma. To podskórne złogi cholesterolu o charakterystycznym wyglądzie - żółte lub pomarańczowe grudki na powiekach, najczęściej w okolicy okołonosowej oka. Ich przyczyną jest hiperlipidemia, czyli podwyższone stężenie cholesterolu we krwi. Nie są groźne, ani nie bolą. Mogą lokować się również m.in. na łokciach, w okolicy kolan, pośladków czy stóp. 
 • Arcus senilis. Zwana również obwódką starczą oka, lecz może też pojawić się u osób młodszych i wtedy zwykle świadczy o podwyższonym poziomie cholesterolu. To jasnoszary, biały lub niebieski łuk lub otoczka wokół tęczówki oka. Składa się z substancji tłuszczowych, przede wszystkim z cholesterolu. Nie wpływa na ostrość widzenia.
 • Pogorszenie widzenia, plamy i mroczki przed oczami. Objawy te mogą świadczyć o niedrożności żyły siatkówki oka, związanej z zamknięciem światła głównej żyły siatkówki lub jej odgałęzienia. Choroba ta może mieć różne przyczyny, a jedną z nich są zmiany miażdżycowe w tętnicy siatkówki, związane z podwyższonym poziomem cholesterolu.

Pozostałe możliwe objawy wysokiego cholesterolu

Gdy nadmiar cholesterolu odkłada się w ścianach tętnic - co może trwać miesiące, a nawet lata - powstaje blaszka miażdżycowa, z powodu której ścianki naczyń stopniowo stają się coraz sztywniejsze, a same naczynia zwężają się. Krew płynie więc wolniej, co daje poważne konsekwencje (np. niedotlenienie tkanek i organów), a więc i konkretne objawy. Do najczęstszych objawów wysokiego cholesterolu zaliczane są:

 • ból w klatce piersiowej (który występuje zarówno w trakcie wysiłku, jak i podczas odpoczynku), niekiedy z towarzyszącym kołataniem serca lub zawrotami głowy.
 • problemy z pamięcią i koncentracją
 • uczucie ciężkości nóg, ból łydek
 • dotkliwy ból nóg
 • lodowate stopy
 • nocne skurcze łydek (mogą wynikać z choroby tętnicy obwodowych)
 • błyszcząca, blada skóra na nogach i stopach
 • wolne gojenie się ran
 • grube, wolno rosnące paznokcie u stóp.
Poradnik Zdrowie: zawał serca

Jakie badania na cholesterol warto robić?

Jeśli masz objawy mogące wskazywać na podwyższony cholesterol, umów się na wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który wystawi skierowanie na badania.

Podstawowym badaniem, które pozwala na ocenę stężenia cholesterolu we krwi jest tzw. lipidogram, nazywany również profilem lipidowym. Badanie umożliwia pomiar we krwi stężenia cholesterolu całkowitego, cholesterolu frakcji LDL (lipoproteiny niskiej gęstości), cholesterolu frakcji HDL (lipoproteiny wysokiej gęstości), a także trójglicerydów.

Badanie takie raz do roku powinny robić wszystkie kobiety po 45. roku życia i mężczyźni po 35. roku życia, a niezależnie od wieku także osoby z grupy ryzyka chorób układu krążenia -  mało aktywne, z nadwagą i otyłością, palacze, osoby chore przewlekle lub z rodzinnym obciążeniem chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz hipercholesterolemią.