Trend z TikToka lekiem na zaparcia? Lekarka odradza lewatywę z kawy

2023-05-26 11:50

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki kawy, ale trend, który podbił TikToka, zakłada jej użycie z zupełnie innym przeznaczeniem. Choć lewatywy z kawy to nie nowinka, lekarka wskazuje niebezpieczeństwa, jakie wiążą się z tym rodzajem oczyszczania organizmu.

Trend z TikToka lekiem na zaparcia Lekarka odradza lewatywę z kawy
Autor: Getty Images / TikTok.com / meanychristiney Trend z TikToka lekiem na zaparcia Lekarka odradza lewatywę z kawy

"To nie jest zalecana terapia"

Gastroenterolog Samita Garg zaznacza, że lewatywy z kawy są bardzo podobne do zwykłych lewatyw. Zwolennicy tej metody oczyszczania uważają, że pomaga zwiększyć odporność i energię, leczyć wiele schorzeń, łagodzić zaparcia.

W rzeczywistości – jak zaznacza lekarka – te twierdzenia nie znajdują poparcia w badaniach naukowych. Układ pokarmowy jest tak skonstruowany, że w większości samoistnie oczyszcza organizm z resztek, które nie są mu potrzebne.

- Zaś lewatywy z kawy, to nie jest zalecana terapia i wiąże się z nią pewne potencjalne ryzyko – ostrzega ekspertka, która zamiast tego, zaleca spożywanie kawy niektórym swoim pacjentom, ponieważ może stymulować perystaltykę jelit.

Picie kawy ma m.in. dobry wpływ na wątrobę i może zmniejszać ryzyko cukrzycy. Prawidłowo wykonane lewatywy także mogą pomagać w walce z zaparciami, ale należy do nich używać odpowiedni płyn np. wodę lub napar z rumianku i pamiętać, że to nie jest metoda regularnego oczyszczania okrężnicy.

Poradnik Zdrowie: zdrowotne właściwości kawy

Od zapalenia jelita grubego po krwawienie, czyli skutki lewatywy z kawy

- Nie zalecamy regularnego płukania okrężnicy dużą ilością płynów lub dużą dawką środków przeczyszczających, ponieważ może to prowadzić do wyczerpania elektrolitów i odwodnienia – podkreśla ekspertka.

Dr Samita Garg zaznacza, że odbytnica i wyściółka jelit są niezwykle wrażliwe, dlatego lewatywa z kawy, zamiast pomagać, może szkodzić i powodować wiele działań niepożądanych. Ekspertka wskazuje, że może przyczyniać się do zapalenia jelita grubego.

- Zapalenie jelita grubego może powodować ból lub krwawienie, a jeśli płyn do lewatywy jest gorący, może również powodować oparzenia odbytu – dodaje gastroenterolog.

Lewatywy z kawy mogą także zaburzać równowagę elektrolitową.

Ekspertka zaznacza również, że nawet prawidłowo wykonana lewatywa przy użyciu odpowiednich płynów, nie jest metodą idealną. - Cokolwiek robisz, musisz zachować ostrożność i delikatność, kiedy wkładasz coś do odbytnicy – przestrzega i radzi, by do walki z zaparciami wykorzystać dietę bogatą w błonnik oraz picie odpowiedniej ilości wody.

- Jeśli masz krwawienie z odbytu lub silne skurcze brzucha albo jakiekolwiek problemy żołądkowo-jelitowe, skontaktuj się z lekarzem lub gastroenterologiem, aby mogli leczyć wszelkie przyczyny, które mogą się do tego przyczynić – wyjaśnia dr Garg.