Tran nie taki dobry, jak ci się zdaje. Może zwiększać ryzyko udaru

2024-05-22 10:45

Nowe badanie opublikowane w BMJ Medicine przyniosło zaskakujące wnioski. Okazuje się, że tran zamiast zmniejszać ryzyko wystąpienie chorób serca i udaru mózgu u zdrowych osób, może je nieznacznie zwiększyć. Równocześnie jednak może spowalniać postęp istniejących już chorób układu sercowo-naczyniowego. Co to znaczy?

Tran nie taki dobry, jak ci się zdaje. Może zwiększać ryzyko udaru
Autor: fot. Getty Images Tran nie taki dobry, jak ci się zdaje. Może zwiększać ryzyko udaru

Tran a choroby układu sercowo-naczyniowego. Naukowcy badają zależność

Od dziecka słyszymy, że tran (czyli olej rybny) jest bardzo dobry dla naszego zdrowia. Wszystko dzięki dużej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3. Zaleca się stosowanie go m.in. w zapobieganiu rozwojowi chorób układu krążenia. Jednak naukowcy zaznaczają, że dowody na to, jak dużą ochronę zapewnia, nie są jednoznaczne.

Chcąc to zmienić, badacze z Wielkiej Brytanii postanowili oszacować powiązania pomiędzy suplementami zawierającymi olej rybi a nowymi przypadkami migotania przedsionków, zawałów, udarów i niewydolności serca oraz śmierci z jakiejkolwiek przyczyny u osób bez wykrytych wcześniej chorób układu krążenia.

Badaczom udało się ocenić potencjalną rolę tych suplementów w zakresie ryzyka przejścia od dobrego stanu zdrowia (etap pierwotny) do migotania przedsionków (etap wtórny), poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, jak na przykład zawał (etap trzeciorzędowy) i śmierci (etap schyłkowy).

W badaniu uwzględniono dane pochodzące łącznie od 415 737 uczestników w wieku od 40 do 69 lat. Badani w latach 2006-2010 wypełniali ankiety, które miały na celu zebrania podstawowych informacji. W ankietach pojawiło się również pytanie o spożycie tłustych i nietłustych ryb oraz suplementów oleju rybnego. Następnie, na podstawie danych z dokumentacji medycznej ankietowanych, monitorowano stan zdrowia uczestników do końca marca 2021 r. lub do momentu śmierci.

Ryby morskie – dlaczego warto je jeść?

Nowe badanie zaskakuje. Tran nie aż tak dobry?

Prawie jedna trzecia uczestników przyznała, że regularnie przyjmuje suplementy zawierające olej rybny. Ta grupa w głównej mierze składała się ze starszych, białych kobiet. Podczas okresu monitorowania, a więc w ciągu 12 lat, u ponad 18 tysięcy uczestników pojawiło się migotanie przedsionków. U przeszło 22 tys. doszło do zawału serca, udaru mózgu lub niewydolności serca. 22 140 osób zmarło.

Wśród osób, które przeszły od dobrego stanu zdrowia układu sercowo-naczyniowego do migotania przedsionków, 3 085 rozwinęło niewydolność serca, 1 180 miało udar, a 1 415 zawał serca. 2 436 osób z niewydolnością serca zmarło, podobnie jak 2 088 osób z udarem mózgu i 2 098 osób z zawałem serca. Wyniki badań wskazują, że regularne stosowanie suplementów z tranem miało zróżnicowany wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, postęp choroby i zgon.

Wśród osób, które na początku badania nie miały rozpoznanej żadnej choroby sercowo-naczyniowej, regularne stosowanie suplementów z tranem wiązało się ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia migotania przedsionków o 13 proc., oraz zwiększeniem ryzykiem udaru mózgu o 5 proc.

Jednak wśród osób, które od początku okresu monitorowanie cierpiały na choroby układu krążenia, regularne stosowanie suplementów oleju rybnego wiązało się z 15 proc. niższym ryzykiem przejścia migotania przedsionków w zawał serca i 9 proc. niższym ryzykiem przejścia niewydolności serca w zgon.

Naukowcy zaznaczają jednak, że było to badanie obserwacyjne i nie można wyciągać wniosków na temat czynników przyczynowych. Nie ma również informacji na temat dawek ani składu suplementów, jakie zażywali konkretni badani.

Sonda
Stosujesz suplementy diety?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki