Tran nie taki dobry, jak ci się zdaje. Może zwiększać ryzyko udaru
Nowe badanie opublikowane w BMJ Medicine przyniosło zaskakujące wnioski. Okazuje się, że tran zamiast zmniejszać ryzyko wystąpienie chorób serca i udaru mózgu u zdrowych osób, może je nieznacznie zwiększyć. Równocześnie jednak może spowalniać postęp istniejących już chorób układu sercowo-naczyniowego. Co to znaczy?
Tran a choroby układu sercowo-naczyniowego. Naukowcy badają zależność
Od dziecka słyszymy, że tran (czyli olej rybny) jest bardzo dobry dla naszego zdrowia. Wszystko dzięki dużej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3. Zaleca się stosowanie go m.in. w zapobieganiu rozwojowi chorób układu krążenia. Jednak naukowcy zaznaczają, że dowody na to, jak dużą ochronę zapewnia, nie są jednoznaczne.
Chcąc to zmienić, badacze z Wielkiej Brytanii postanowili oszacować powiązania pomiędzy suplementami zawierającymi olej rybi a nowymi przypadkami migotania przedsionków, zawałów, udarów i niewydolności serca oraz śmierci z jakiejkolwiek przyczyny u osób bez wykrytych wcześniej chorób układu krążenia.
Badaczom udało się ocenić potencjalną rolę tych suplementów w zakresie ryzyka przejścia od dobrego stanu zdrowia (etap pierwotny) do migotania przedsionków (etap wtórny), poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, jak na przykład zawał (etap trzeciorzędowy) i śmierci (etap schyłkowy).
W badaniu uwzględniono dane pochodzące łącznie od 415 737 uczestników w wieku od 40 do 69 lat. Badani w latach 2006-2010 wypełniali ankiety, które miały na celu zebrania podstawowych informacji. W ankietach pojawiło się również pytanie o spożycie tłustych i nietłustych ryb oraz suplementów oleju rybnego. Następnie, na podstawie danych z dokumentacji medycznej ankietowanych, monitorowano stan zdrowia uczestników do końca marca 2021 r. lub do momentu śmierci.
Nowe badanie zaskakuje. Tran nie aż tak dobry?
Prawie jedna trzecia uczestników przyznała, że regularnie przyjmuje suplementy zawierające olej rybny. Ta grupa w głównej mierze składała się ze starszych, białych kobiet. Podczas okresu monitorowania, a więc w ciągu 12 lat, u ponad 18 tysięcy uczestników pojawiło się migotanie przedsionków. U przeszło 22 tys. doszło do zawału serca, udaru mózgu lub niewydolności serca. 22 140 osób zmarło.
Wśród osób, które przeszły od dobrego stanu zdrowia układu sercowo-naczyniowego do migotania przedsionków, 3 085 rozwinęło niewydolność serca, 1 180 miało udar, a 1 415 zawał serca. 2 436 osób z niewydolnością serca zmarło, podobnie jak 2 088 osób z udarem mózgu i 2 098 osób z zawałem serca. Wyniki badań wskazują, że regularne stosowanie suplementów z tranem miało zróżnicowany wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, postęp choroby i zgon.
Wśród osób, które na początku badania nie miały rozpoznanej żadnej choroby sercowo-naczyniowej, regularne stosowanie suplementów z tranem wiązało się ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia migotania przedsionków o 13 proc., oraz zwiększeniem ryzykiem udaru mózgu o 5 proc.
Jednak wśród osób, które od początku okresu monitorowanie cierpiały na choroby układu krążenia, regularne stosowanie suplementów oleju rybnego wiązało się z 15 proc. niższym ryzykiem przejścia migotania przedsionków w zawał serca i 9 proc. niższym ryzykiem przejścia niewydolności serca w zgon.
Naukowcy zaznaczają jednak, że było to badanie obserwacyjne i nie można wyciągać wniosków na temat czynników przyczynowych. Nie ma również informacji na temat dawek ani składu suplementów, jakie zażywali konkretni badani.