Trafiła na SOR z metrowym kablem w przełyku. Lekarze zdiagnozowali rzadkie zaburzenie

2022-11-14 11:35

O nietypowym przypadku kobiety, która połknęła kabel zasilający do ładowarki telefonu, poinformowali eksperci z "Gotowi Do Ratowania". Ratownicy medyczni i instruktorzy pierwszej pomocy chcieli zwrócić uwagę na to, z jakimi nietypowymi przypadkami muszą mierzyć się Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR).

Trafiła na SOR z metrowym kablem w przełyku. Lekarze zdiagnozowali rzadkie zaburzenie
Autor: Getty Images / Facebook Trafiła na SOR z metrowym kablem w przełyku. Lekarze zdiagnozowali rzadkie zaburzenie

- Z czym mierzą się Zespoły Ratownictwa, a później Szpitalne Oddziały Ratunkowe? Z wieloma tematami, która dla przeciętnego obywatela wydają się po prostu niewiarygodne, niemożliwe, "ale jak do tego doszło?", "jak to możliwe?" – pytają "Gotowi Do Ratowania". Do wpisu załączyli wymowne zdjęcie RTG, na którym widać kabel zasilający do ładowarki.

Połknęła kabel zasilający do ładowarki

Kobieta połknęła ponad metrowy przewód zasilający do smartfona. O sytuacji poinformowała Zespół Ratownictwa dopiero wtedy, gdy zaczęła odczuwać duszności spowodowane obecnością ciała obcego w górnej części przełyku.

Jak podkreślają "Gotowi Do Ratowania": "Pacjentka bez żadnych dalszych zmian chorobowych (powikłań) została wypisana ze szpitala po skutecznej i szybkiej interwencji chirurgów, którzy usunęli przewód. W takich przypadkach lekarze zakładają, że to było celowe działanie".

"Gotowi Do Ratowania" wskazują, że przyczyną takich zachowań może być zespół łaknienia spaczonego tzw. zespół Pica.

- Często osoby dotknięte zespołem Pica, tj. zespołem łaknienia spaczonego - "fundują sobie" kompulsywne przyjmowanie substancji niespożywczych np. ziemi, lodu, trawy, włosów, trocin… i innych przedmiotów lub substancji, które nie nadają się do spożycia i robią to bez względu na konsekwencje – podkreślają eksperci.

Kogo dotyka zaburzenie Pica?

Objawy zaburzenia muszą trwać przynajmniej miesiąc, by można zdiagnozować zespół łaknienia spaczonego. To zaburzenie można obserwować u wszystkich grup wiekowych, choć najczęściej zaważa się je u kobiet w ciąży i małych dzieci, które często są opóźnione w rozwoju.

Występuje wiele form zaburzenia Pica, do których zalicza się m.in. geofagię (spożywanie gliny lub brudu), pagofagię (jedzenie lodu) czy trichofagię charakteryzującą się spożywaniem włosów lub wełny. Najczęściej przyczyną powstania tego zaburzenia jest niedobór żelaza, rzadziej wiąże się z niedoborem cynku lub innego składnika odżywczego.

Zaburzenie Pica wiążę się także z problemami psychicznymi takimi jak zaburzenia obsesyjno-kompulsyjneschizofrenia. Dla tych pacjentów spożywanie produktów nienadających się do jedzenia, jest sposobem na radzenie sobie z chorobą. Zdarza się, że do łaknienia spaczonego może prowadzić niedożywienie i restrykcyjna dieta.

Poradnik Zdrowie: Żyję ze schizofrenią