To najbardziej dramatyczny sezon od lat. Podano liczbę zgonów z powodu grypy

2023-01-04 8:15

W tym sezonie grypa bije rekord za rekordem. Od początku września na grypę w Polsce zachorowało aż 2 432 290 osób. Liczba chorych szybko wzrasta między innymi dlatego, że przeciw grypie zaszczepiło się zaledwie 4 proc. uprawnionych. Statystyki pokazują, że zapadalność na grypę wynosi obecnie 113 osób na 100 tys. mieszkańców. Niespotykanie wysoka jest także liczba zgonów z powodu grypy.

To najbardziej dramatyczny sezon od lat. Podano liczbę zgonów z powodu grypy
Autor: Getty Images To najbardziej dramatyczny sezon od lat. Podano liczbę zgonów z powodu grypy

Tylko w trakcie dwóch ostatnich tygodni grudnia z powodu grypy zmarły 24 osoby - takie dane podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH. Resort zdrowia zwołał sztab kryzysowy, a minister Adam Niedzielski i wiceminister Waldemar Kraska zapowiedzieli wprowadzenia recepty farmaceutycznej na szczepienie przeciw grypie - temat poruszony zostanie na najbliższym posiedzeniu Sejmu 12 stycznia.

Eksperci apelują do społeczeństwa o szczepienie się przeciw grypie, zaś do resortu zdrowia o jak najszybsze wprowadzenie zapowiadanych rozwiązań systemowych.

Grypa grozi poważnymi powikłaniami

Osoby, które na grypę nie chorowały, często zdają sobie sprawy z tego, jak poważna jest to choroba „Często zapominamy o tym, do czego może doprowadzić zachorowanie na grypę. Osoby powyżej 65 roku życia, kobiety w ciąży, pacjenci z chorobami przewlekłymi czy dzieci poniżej 2 lat należą do grup szczególnie narażonych na ciężki przebieg choroby oraz poważne powikłania pogrypowe - w tym zapalenie płuc, mięśnia sercowego, mózgu czy opon mózgowych. W najtrudniejszych wypadkach dochodzi do hospitalizacji pacjenta lub zgonu" - komentuje prof. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. I dodaje, że najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania i związanych z nim powikłań są szczepienia profilaktyczne.  

Poradnik Zdrowie: Tridemia - covid-19, grypa, RSV

Szczyt zachorowań przed nami. Jeszcze jest czas, by się zaszczepić

Minister Adam Niedzielski zapowiada, że do „apogeum” zachorowań na grypę może dojść, tak jak w poprzednich latach, na przełomie lutego i marca. Oznacza to, że szczyt zachorowań ma dopiero nadejść.

Eksperci - zarówno lekarze, jak i przedstawiciele resortu zdrowia oraz innych instytucji, m.in. Narodowego Funduszu Zdrowia czy Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy - podkreślają, że najlepszym sposobem zabezpieczenia się jest zaszczepienie się przeciw grypie.

W Polsce jednak mało kto o tym pamięta: jak zauważył wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, przeciw grypie zaszczepiło się do tej pory zaledwie 700 tys. obywateli.

„O tym, że w obecnym sezonie możemy się spodziewać szczególnie groźnej epidemii wirusa grypy, wiedzieliśmy już od kilku miesięcy. Stale obserwujemy dane epidemiologiczne i widzimy, że liczba zachorowań niebezpiecznie szybko rośnie w trakcie ostatnich tygodni. Okres noworoczny to ostatni moment na to, żeby zaszczepić się przeciw grypie i w ten sposób przygotować na szczyt zachorowań. Nie ryzykujmy zdrowia swojego i swoich bliskich. Zaszczepmy się, póki jest na to czas i nie ma dużych kolejek w POZ i aptekach” — apeluje prof. Adam Antczak.

Niezbędna jest refundowana recepta farmaceutyczna

Ministerstwo zdrowia poinformowało niedawno o planach rozwiązań, które zwiększyłyby dostęp do szczepień.  3 stycznia 2023 r podczas konferencji prasowej minister Adam Niedzielski zapowiedział rozszerzenie kwalifikacji farmaceutów o możliwość wystawiania recepty farmaceutycznej na szczepienie przeciw grypie. Temat ma zostać poruszony na najbliższym posiedzeniu Sejmu 12 stycznia.

„Farmaceuci udowodnili, że są doskonałą grupą usprawniającą szczepienia np. na COVID-19. Mogliby wykonywać również znacznie więcej szczepień przeciw grypie i to jednoczasowo ze szczepieniami na koronawirusa, gdyby tylko w pełni umożliwić pacjentom skorzystanie ze ścieżki szczepienia w aptekach. Konieczne są natychmiastowe działania zmierzające do skracania ścieżki pacjenta do szczepień, chociażby poprzez wprowadzenie refundowanej recepty farmaceutycznej. Pozwoliłoby to na uniknięcie długich kolejek w aptekach, które mogą się pojawić na przełomie lutego i marca, kiedy przypada szczyt zachorowań na grypę” - mówi Mikołaj Konstanty, Prezes Śląskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej oraz przedstawiciel i członek Farmaceutycznej Grupy Unii Europejskiej.

Ministerstwo Zdrowia chce również wprowadzić do placówek POZ bezpłatne testy „combo”, które będą wykrywać wirusy wywołujące grypę i COVID-19, a także wirusa RSV.