To może być przełom w walce z otyłością. Badacze dokonali ważnego odkrycia

2023-12-05 15:03

Otyłość, określana jako choroba cywilizacyjna XX wieku, jest jednym z najważniejszych problemów współczesnej cywilizacji. Badacze pracują nad poprawą jakości i efektywności leczenia tej przypadłości. Wpadli ostatnio na obiecujący trop. To odkrycie może okazać się pomocne w opracowaniu nowych technik terapii odchudzających.

To może być przełom w walce z otyłością. Badacze dokonali ważnego odkrycia
Autor: Getty Images To może być przełom w walce z otyłością. Badacze dokonali ważnego odkrycia

Tego odkrycia dokonała grupa brytyjskich naukowców z dwóch ośrodków badawczych: Nottingham Trent University’s School of Science and Technolog oraz MRC Harwell. Przeprowadziła obserwacje w warunkach laboratoryjnych na myszach ze zmutowanym genem ZFHX3, który odpowiada za regulację masy ciała, apetytu i poziomu insuliny. Grupa kontrolna objęła gryzonie bez tej mutacji.

Przełom w walce z otyłością? Ważne odkrycie

Podczas badania zauważono, że osobniki z mutacją wspomnianego genu jadły o wiele mniej od pozostałych i miały mniejszą masę ciała. Co zatem wywnioskowano? 

Według ustaleń mutacja genu ZFHX3 może mieć wpływ na podwzgórze. Choć ta część międzymózgowia jest mała, to jednak odgrywa istotną rolę w wielu ważnych funkcjach, m.in. w kontrolowaniu apetytu, przyjmowaniu pokarmów, odczuwaniu głodu i pragnienia poprzez uruchamianie innych genów.

Gadaj Zdrów: Prof. Tarnowski: "Ludzie nie rozumieją, że skoro otyłość jest śmiertelna, to i leczenie nie jest lekkie"

Jedna z autorów publikacji, dr Rebecca Dumbell, wyjaśnia, że dzięki tej analizie udało się wykazać rolę genu ZFHX3 w zmianie wzrostu i bilansu energetycznego za pomocą mutacji zmieniającej białko, zbliżonej do wariantu występującego z niską częstotliwością w populacji ludzkiej. Zdaniem badaczy zrozumienie tego procesu może w przyszłości pozwolić na opracowanie nowych metod leczenia otyłości.

To wstępny wniosek z badania na myszach

Mutacja genu ZFHX3 pełni podobną rolę zarówno u ludzi, jak i myszy. Jak podkreśla badaczka, ten "trop może być pomocny w wyjaśnieniu, dlaczego niektórzy z nas odczuwają mniejszy apetyt i w rezultacie nie przybierają na wadze tak bardzo jak inni".

Jak się okazuje, każdy z nas ma w sobie ten gen, ale konkretna mutacja dotyczy jedynie 4 proc. osób na całym świecie. - Jest to prawdopodobnie jedna z wielu mutacji, które sprawiają, że ludzie różnią się pod względem naturalnej zdolności do przestrzegania diety - dodaje Dumbell.

Do tych doniesień naukowych odnieśli się eksperci na stronie internetowej MRC Harwell. W ich opinii "badanie genów może dać ważny wgląd w funkcje genów u ludzi". – Mysie modele chorób mogą być niezwykle podobne do ich ludzkich odpowiedników, przez co mogą pomóc nam zbadać, jak rozwija się otyłość i jak możemy ją leczyć lub jej zapobiegać - twierdzą uczeni.

Wyniki analizy ukazały się na łamach czasopisma "FASEB Journal".