To, jak śpisz, może sygnalizować chorobę. Zaskakujące ustalenia naukowców
To jak śpimy może dostarczać wiele informacji o naszym zdrowiu. Eksperci przyznają, że monitor snu może zdradzić nam informacje o takich chorobach, jak cukrzyca, bezdech senny, a nawet COVID-19. Na podstawie tego, naukowcy wyróżnili pięć głównych typów snu.
Czy sen może dać informacje o chorobie? Badacze twierdzą, że tak
Monitor snu może nam dostarczyć wielu ważnych informacji. Nie tylko o tym, jak śpimy, ale również o stanie naszego zdrowia. Takie wnioski wyciągnęli autorzy badania, w którym przeanalizowano dane z aż 5 milionów przespanych nocy u około 33 tysięcy osób. Na podstawie tej analizy, ekspertom udało się zidentyfikować pięć głównych typów snu, które otrzymały nazwę fenotypu snu.
Co więcej, naukowcom udało się również odkryć, że sposób i częstotliwość przełączania się fenotypów snu, może dostarczyć od 2 do 10 razy więcej informacji, które pomagają w wykrywaniu schorzeń, w porównaniu z poleganiem wyłącznie na średnim fenotypie snu.
Badanie pojawiło się w czasopiśmie npj Digital Medicine. Badacze korzystali z danych zebranych za pomocą inteligentnego pierścienia monitorującego sen, temperaturę ciała i inne informacje. Badacze przyglądali się konkretnym osobom, sprawdzając, czy cierpią na przewlekłe schodzenia takie jak cukrzyca, czy bezdech senny lub chorują na koronawirusa albo grypę.
Jak udało się odkryć badaczom, ludzie często zmieniali swój fenotyp snu, tak by odzwierciedlał zmianę stanu zdrowia danej osoby. Dzięki temu można było stworzyć coś, na miarę dziennika podróży danej osoby, poprzez różnice w śnie oparte na dostarczonych im danych.
Jakie są fenotypu snu? Badacze określili ich aż pięć
Benjamin Smarr, jeden ze starszych autorów badania i pracownik naukowy w Jacobs School of Engineering i Halicioglu Data Science Institute na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego powiedział, ze niewielkie zmiany w jakości snu pozwalają zidentyfikować zagrożenia dla zdrowia. Coś, co na pierwszy rzut oka nie wydaje się mieć większego znaczenia, pokazało, że długofalowe monitorowanie pozwala wykryć zagrożenia, które podczas patrzenia na średnią zostałyby przeoczone.
Dodatkowo, jak zaznaczają badacze, śledzenie długoterminowych zmian snu w skali populacji może dostarczyć nowych informacji istotnych dla zdrowia publicznego.
Jakie fenotypy sny wyróżnili badacze?
- Fenotyp 1 - określany "normalnym" snem. Ludzie śpią około 8 godzin dziennie, przez przynajmniej 6 dni pod rząd.
- Fenotyp 2 - ludzie śpią nieprzerwanie przez połowę nocy, ale przez drugą połowę śpią tylko przez krótkie okresy czasu.
- Fenotyp 3 - ludzie śpią przeważnie nieprzerwanie, ale mniej więcej jedną noc w tygodniu doświadczają snu przerywanego.
- Fenotyp 4 - ludzie przeważnie śpią nieprzerwanie, jednak w niektóre noce, długie okresy snu są przerwane nagłymi wybudzeniami.
- Fenotyp 5 - ludzie śpią bardzo krótko każdej nocy.
To, co pomogło badaczom określić, kto cierpi na choroby przewlekłe, to częstotliwość przełączanie się między fenotypami snu. Co więcej, nawet jeśli ktoś rzadko zmieniał fenotyp, fakt, że tak się stało, mógł nadal dostarczać przydatnych informacji na temat zdrowia. Badania sugerują również, że te zmiany w czasie snu mogą wskazywać na większe ryzyko wystąpienia szerokiego zakresu schorzeń.
Odkryliśmy, że niewielkie różnice w sposobie występowania zaburzeń snu mogą nam wiele powiedzieć. Nawet jeśli takie przypadki są rzadkie, wymowna jest także ich częstotliwość. Nie chodzi więc tylko o to, czy śpisz dobrze, czy nie - chodzi o wzorce snu w czasie, na które wpływają najważniejsze informacje się ukrywają
- powiedział Wang, współautor i członek wydziału inżynierii elektrycznej i komputerowej na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.