To dziecko ma troje biologicznych rodziców. Innowacyjna metoda pozwoli mu żyć bez cierpienia

2023-05-10 10:09

Po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii na świat przyszło dziecko, które ma troje rodziców. Było to możliwe dzięki innowacyjnej metodzie. Maluch uniknął w ten sposób wielu przykrych problemów ze zdrowiem.

To dziecko ma troje biologicznych rodziców. Innowacyjna metoda pozwoli mu żyć bez cierpienia
Autor: Getty Images To dziecko ma troje biologicznych rodziców. Innowacyjna metoda pozwoli mu żyć bez cierpienia

O pierwszym takim przypadku narodzin w Wielkiej Brytanii poinformował “Sky News”. Noworodek został poczęty metodą in vitro i ma troje genetycznych rodziców - DNA rodziców biologicznych połączone z niewielką ilością mitochondrialnego DNA od "trzeciej dawczyni”.

Poradnik Zdrowie: wady genetyczne płodu a badania prenatalne

Innowacyjna metoda ochroni przed chorobami

Pionierska metoda zapłodnienia z użyciem mitochondrialnego DNA trzeciej osoby powstała, aby zapobiegać narodzinom dzieci z wyniszczającymi chorobami mitochondrialnymi.

Mitochondria zawierają jedynie 0,1 proc. DNA “dawcy”. DNA mitochondrialne obciążone wadą predysponuje do rozwoju wielu problemów zdrowotnych u dzieci, w tym kłopotów z sercem, dystrofii mięśniowej, niewydolności wątroby, ślepoty i zaburzeń w pracy mózgu.

Choroby mitochondrialne są nieuleczalne i mogą zakończyć się śmiercią w ciągu kilku dni, a nawet godzin po urodzeniu. Technika, jaką zastosowano w tym przypadku, może być jedyną opcją dla wielu rodzin.

Co więcej, mitochondria mają własną informację genetyczną, co oznacza, że dzieci dziedziczą DNA od swoich rodziców i odrobinę od dawcy. Jest to trwała zmiana, która będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie. DNA dawcy ma znaczenie dla tworzenia mitochondriów, nie wpływa na inne cechy, takie jak wygląd.

Nadal stosuje się ją niezwykle rzadko

Technika ta została wprowadzona w Newcastle, a w Wielkiej Brytanii w 2015 roku. Pierwsze dziecko urodzone dzięki tej metodzie urodziło się w jordańskiej rodzinie w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku.

Human Fertilization and Embriology Authority (HFEA) podaje, że dotychczas zarejestrowano mniej niż pięć urodzeń z zastosowaniem nowoczesnej metody.

Podanie dokładnej liczby „może doprowadzić do identyfikacji osób, a HFEA ma obowiązek zachowania poufności”. Dane te były aktualne na dzień 20 kwietnia br.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki