To drugi najgroźniejszy rak w Polsce. MZ chce wprowadzić program badań przesiewowych

2022-04-21 10:10

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia dotyczący nowych świadczeń gwarantowanych. Projekt ma na celu uruchomienie programu badań przesiewowych, które miałyby pomóc w wykryciu nowotworu jelita grubego. Kto będzie mógł skorzystać z badań?

Zmartwiony pacjent siedzi u lekarza
Autor: Getty Images

Rak jelita grubego to, zaraz po raku płuc, najczęstszy nowotwór, na który chorują Polacy. Jest też na drugim miejscu jeśli chodzi o przyczyny zgonów w Polsce w grupie chorób onkologicznych. Z tego względu Ministersto Zdrowia planuje wprowadzić program badań przesiewowych w kierunku wykrycia raka jelita grubego. Projekt został opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji. Podstawowym kryterium kwalifikacji na badania jest wiek.

"Program badań przesiewowych raka jelita grubego opiera się na wykonywaniu kolonoskopii przesiewowych w populacji osób z ryzykiem zapadalności na raka jelita grubego. Założeniem i celem programu jest poprawa jakości i skuteczności wykrycia nowotworu jelita grubego u pacjentów w wieku 50-65 lat i 40-49 lat, którzy mają krewnego pierwszego stopnia z rozpoznanym nowotworem jelita grubego".

Rak jelita grubego

Badania przesiewowe prewencją raka jelita grubego

Według WHO nowotwory złośliwe w 2030 roku będą stanowiły główną przyczynę zgonów na świecie. Zjawisko to ma również dotyczyć Polski.

"Rak jelita grubego stanowi obecnie drugą pozycję (po raku płuca) wśród wszystkich zapadalności na nowotwory w populacji polskiej i drugą w grupie onkologicznych przyczyn zgonów. Analiza krajowych trendów epidemiologicznych z ostatnich 40 lat wskazuje też, że nowotwór jelita grubego zajmuje bardzo wysokie miejsce, jeśli chodzi o częstość zapadalności u obu płci - drugie wśród kobiet i trzecie wśród mężczyzn".

Projekt bierze pod uwagę czynniki i zmiany demograficzne w Polsce, takie jak starzenie się społeczeństwa, zwiększenie długości życia oraz zwiększoną zapadalność na nowotwory. Rozporządzenie ma wejść w życie na drugi dzień od jego ogłoszenia.

Program jest realizowany na podstawie Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, zastąpionego przez Narodową Strategię Onkologiczną. Zgodnie z nią od 2022 r. kolonoskopie przesiewowe są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki