To badanie dla mężczyzn w końcu będzie finansował NFZ. Ważna zmiana tuż, tuż
Dobre wieści dla mężczyzn. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia będą mogli zgłosić się na badanie nasienia. Dotąd nie było ono dostępne bezpłatnie. Ta ważna zmiana wchodzi w życie już za kilka dni.
Od 1 sierpnia badanie w kierunku oceny płodności mężczyzn trafi do wykazu świadczeń gwarantowanych w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Wcześniej pacjenci ponosili koszty za wykonanie takiego badania, a teraz to się zmieni. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za badanie nasienia, które jest kluczowym elementem diagnostyki męskiej niepłodności. Z wyliczeń Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, co roku NFZ ma sfinansować nawet 8,3 tys. takich badań.
Bezpłatne badania nasienia w ramach NFZ
21 lipca opublikowano w rządowym centrum legislacji ministerstwa zdrowia, projekt rozporządzenia, na mocy którego badanie nasienia zostanie wpisanie do wykazu świadczeń gwarantowanych w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Resort zdrowia napisał w oficjalnym komunikacie, że ta zmiana ma "znaczenie dla poprawy zdrowia pacjentów".
Wykonanie seminogramu pozwala ocenić jakość plemników, ich liczbę oraz aktywność zgodnie z przyjętymi w lipcu 2021 roku normami Światowej Organizacji Zdrowia. Jak napisano w uzasadnieniu, "jest podstawowym badaniem pierwszego rzutu wykorzystywanym w diagnostyce niepłodności męskiej, która powinna się rozpocząć równolegle z diagnostyką kobiety. W trakcie badania analizowane są ogólne parametry nasienia, takie jak objętość i lepkość ejakulatu, czas upłynnienia, pH, wygląd nasienia, ogólna liczba plemników w nasieniu, liczba plemników w 1 ml ejakulatu, odsetek żywych i poruszających się plemników, a także ewentualna aglutynacja (zgrupowanie) plemników i stopień jej zaawansowania".
W przypadku, gdy wynik badania wyjdzie nieprawidłowy, będzie punktem wyjścia do zaplanowania kolejnych działań w procesie diagnostyki niepłodności.
Bezpłatne badanie dla mężczyzn
Z darmowego badania nasienia w ramach NFZ mogą skorzystać pełnoletni mężczyźni, którzy przez co najmniej rok bezskutecznie starali się ze swoją partnerką (poniżej 35. roku życia) o dziecko. Dotyczy to również tych mężczyzn, którzy przez co najmniej pół roku starali się bezskutecznie z partnerką (powyżej 35. roku życia) o dziecko. Na badanie nasienia mogą zgłosić się pacjenci z rozpoznaniem według klasyfikacji ICD-10: "N46 Niepłodność męska".
Nowe przepisy mają ujrzeć światło dzienne 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustawy. Obecnie projekt trafił do konsultacji.