Testy combo trafią do przychodni "w ciągu tygodnia". Minister podpisał rozporządzenie

2023-01-05 14:09

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że podpisał rozporządzenie, na mocy którego zostanie wprowadzona możliwość wykonana tzw. testów combo w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej. Potrójne testy obejmują wirus grypy, COVID-19 i RSV. Jak wynika z zapowiedzi szefa resortu zdrowia, mają być one dostępne "w ciągu tygodnia".

Przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej
Autor: Marek Kudelski / SUPER EXPRESS

Jest rozporządzenie ws. testów combo

5 stycznia 2023 roku odbyła się konferencja prasowa, podczas której szef resortu zdrowia przekazał bardzo ważną informację. "Podpisałem rozporządzenie, które wprowadza do POZ możliwość wykonania tzw. testów combo, które pozwalają na identyfikację choroby, z którą mamy do czynienia – RSV, grypy i COVID-19" – powiedział Adam Niedzielski.

Jak wyjaśnił, MZ odbyło rozmowy z producentami. Padły z ich strony deklaracje, że w "tym profesjonalnym obrocie testów nie zabraknie". – Mówię tutaj o profesjonalnym obrocie, bo testy, które mamy w aptekach, muszą być dodatkowo certyfikowane do samowykorzystania, a testy, które będą wykonywane w POZ, to będą testy przeznaczone dla profesjonalistów – powiedział szef resortu zdrowia.  

Poradnik Zdrowie: Tridemia - covid-19, grypa, RSV

Testy combo w POZ

Jak zapewnił minister zdrowia, testy combo mają być dostępne "w ciągu tygodnia" w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej. – One będą kupowane przez POZ i przeznaczane dla pacjentów – dodał.

Niedzielski ma nadzieję, że wdrożenie diagnostyki za pomocą testów combo da możliwość "redukowania ryzyka niepotrzebnej preskrypcji antybiotyków". W jego ocenie antybiotyki na receptę są przepisywane cały czas na zapas.

- Przypominam, że choroby wirusowe nie są leczone lekami antybiotykowymi. Dopiero powikłania czy nadkażenia bakteryjne mogą być w taki sposób leczone – zwrócił uwagę minister zdrowia.