Terapia światłem niebieskim dla chorych na AZS, łuszczycę, wyprysk. Chorujesz? Zgłoś się

2021-03-29 14:49

Atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, wyprysk - jeśli chorujesz na którąś z tych chorób, możesz zgłosić się do udziału w badaniu naukowym. Przeprowadzają je eksperci z Kliniki Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej szpitala im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi. Przysłużysz się nie tylko nauce, ale i swojej chorej skórze, na którą światło niebieskie ma bardzo korzystny wpływ.

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY (AZS): jak dbać o skórę
Autor: Thinkstockphotos.com

W badaniu naukowym mogą wziąć udział dorośli oraz dzieci powyżej 8. roku życia ze zdiagnozowanym AZSłuszczycą, wypryskiem, przewlekłym świądem skóry (trwającym powyżej 6 tygodni), leczeni preparatami miejscowymi (również jeśli leczenie miejscowe nie przynosi oczekiwanych rezultatów).

- Celem tego badania jest ocena skuteczności, bezpieczeństwa oraz mechanizmu działania światła niebieskiego, a także poprawa stanu skóry po zastosowaniu fototerapii światłem niebieskim, emitowanym przez urządzenie PHLECS Full Body Blue. -  wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak z Kliniki Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej.

Urządzenie wykorzystywane do badania - PHLECS Full Body Blue - składa się z leżanki oraz panelu lamp LED. Lampy emitują niebieskie światło, wchodzące w skład promieniowania widzialnego, lecz pozbawione spektrum promieniowania ultrafioletowego.

Badania dowiodły, że fototerapia światłem niebieskim redukuje stan zapalny, gdyż hamuje produkcję cytokin przez komórki dendrytyczne, łagodzi swędzenie, normalizuje proces proliferacji keratynocytów, nasilając ich różnicowanie, zmniejsza dolegliwości związane z atopowym zapaleniem skóry, wypryskiem, łuszczycą.

W odróżnieniu od innych metod fototerapii nie naświetlanie światłem niebieskim nie niesie za sobą ryzyka poparzeń skóry; jedynym działaniem niepożądanym, jakie zaobserwowano do tej pory, może być łagodna hiperpigmentacja, która ustępuje po zakończeniu terapii.  

- Naświetlanie trwa 30 minut: 15 minut w pozycji leżącej na plecach, następnie 15 minut w pozycji leżącej na brzuchu - wyjaśnia prof. Aleksandra Lesiak. Czas trwania terapii to 3-5 razy w tygodniu przez minimum 4 tygodnie. Po zakończeniu terapii można spodziewać się konkretnych efektów: zmniejszania stanu zapalnego i zmniejszenia nasilenia świądu.

Przeciwwskazaniem do wzięcia udziału w badaniu są:

 • wiek poniżej 8. roku życia
 • rozpoznana nadwrażliwość na promieniowanie UV lub niebieskie
 • ciąża, karmienie piersią, planowane zajście w ciążę w trakcie trwania badania
 • uczestnictwo w innym badaniu naukowym/klinicznym w ciągu 30 dni przed włączeniem do tego badania
 • choroby skóry inne, niż zapalne
 • planowana hospitalizacja lub zabieg chirurgiczny w okresie trwania terapii
 • stosowanie leków o udowodnionym działaniu fototoksycznym
 • ciśnienie rozkurczowe krwi >95 mmHg i <65mmHg
 • wrodzone lub nabyte zaburzenia odporności
 • rozpoznany złośliwy nowotwór skóry, nasilone rogowacenie słoneczne lub znamiona dysplastyczne
 • genofotodermatozy, zwiększające ryzyko nowotworów skóry m. in. xeroderma pigmentosum – skóra pergaminowa, zespół Cockayne’a, zespół Blooma
 • uzależnienie od alkoholu, leków lub narkotyków w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Badanie jest prowadzone w szpitalu im. dr. Wł. Biegańskiego, ul. Kniaziewicza 1/5, 91-347 w Łodzi,  w Klinice Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej. Zgłoszenia można wysyłać pod adres magdalena.sadowska.umed@gmail.com

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - diagnostyka i leczenie

Specjalizacje medyczne - test wiedzy

Pytanie 1 z 10
W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki