Ten zaskakujący objaw może świadczyć o cukrzycy. Dostrzeżesz go na nogach

2022-06-30 8:11

Cukrzyca może dawać bardzo wiele objawów - w tym również takie, na które zwykle nie zwracamy większej uwagi. Tymczasem to ważne sygnały ostrzegawcze tej choroby. Jeden z nich można dostrzec na skórze nóg - przede wszystkim na łydkach i podudziach. Masz go? Nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Ten zaskakujący objaw może świadczyć o cukrzycy. Dostrzeżesz go na nogach
Autor: Getty Images

Na cukrzycę choruje obecnie blisko pół miliarda osób na całym świecie. Wedle różnych danych do czwarty lub nawet co trzeci chory nie jest świadomy swojej choroby - wiele osób nie zauważa bowiem u siebie żadnych oznak wysokiego poziomu cukru we krwi, lub nie potrafi ich rozpoznać.

Jak twierdzi endokrynolog Kevin Pantalone z The Cleveland Clinic, wielu nowo zdiagnozowanych w USA diabetyków żyje z cukrzycą średnio przez pięć lat. W tym czasie nieleczona choroba postępuje, a wahania poziomu cukru dokonują spustoszeń w organizmie.

Zaskakujący objaw cukrzycy widać głównie na nogach

Najbardziej znane objawy cukrzycy to przede wszystkim uczucie pragnienia, częstsze oddawanie moczu (również nocne pobudki), utrata wagi, której nie można wytłumaczyć dietą czy zmianą stylu życia, a także zmęczenie i senność, suchość w ustach i sucha skóra, a także problemy z koncentracją. Jednak istnieją również i inne objawy, które mogą wskazywać na cukrzycę.

Jeden z nich dotyczy skóry. To tak zwana dermatopatia cukrzycowa, czyli zmiany skórne, które mogą wystąpić u każdego, zdecydowanie częściej jednak pojawiają się u cukrzyków. To zarazem najczęstsza zmiana skórna w przebiegu cukrzycy. Przesuszona z powodu cukrzycy skóra zaczyna się łuszczyć i pękać, tworzą się też na niej zmiany plamisto-grudkowate. Na początku są to jasnobrązowe i ciemnobrązowe plamki, które następnie zmieniają kolor na różowy lub czerwony. Można je dostrzec przede wszystkim na łydkach, podudziach, a także na udach i stopach, ale u niektórych osób pojawiają się również na dłoniach i przedramionach, a skóra w tym miejscu jest sucha, łuszczy się, niekiedy swędzi i boli.

Przypadłość ta wiąże się ze zwiększoną wrażliwością na zakażenia i urazy. Dermatopatię cukrzycową łatwo pomylić z plamami starczymi lub przebarwieniami od słońca. Dokładny mechanizm jej powstawania nie jest znany, prawdopodobnie ma ona związek z uszkodzeniem małych naczyń krwionośnych w skórze, a także z upośledzeniem gojenia się ran z powodu mniejszego przepływu krwi lub miejscowego zwyrodnienia nerwów podskórnych.

Zdrowo Odpytani, odc. 1 Cukrzyca

Tę przypadłość ma ponad połowa cukrzyków

U chorych na cukrzycę zmiany skórne są powszechne. Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne (ADA) szacuje, że nawet 55 proc. diabetyków ma dermatopatię cukrzycową. Zdaniem ekspertów te zmiany widoczne są najczęściej u tych pacjentów, u których diagnoza została postawiona dopiero po kilku latach, a cukrzyca przez długi czas nie była kontrolowana.

Dlatego jeśli masz takie zmiany, nie zwlekaj z wizytą u lekarza - istnieje  prawdopodobieństwo, że choroba rozwijała się w ukryciu.  Same zmiany nie są zaraźliwe, nie stanowią również bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia - ich pojawienie się wymaga jednak diagnozy w kierunku cukrzycy.