Ten rodzaj diety zredukował ryzyko raka piersi aż o 14 proc. Wystarczy odstawić te produkty

2022-06-20 9:35

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Paris-Saclay przez ponad 20 lat obserwowano 65 tys. kobiet. Na podstawie zebranych danych ustalono, że stosowanie diety roślinnej może stanowić skuteczną ochronę przed zachorowaniem na różne typy raka piersi. Jest tylko jeden warunek.

dieta
Autor: Getty Images

Dieta w profilaktyce raka ma znaczenie

Badacze obserwowali sposób, w jaki odżywiało się ponad 65 tys. kobiet po menopauzie na przestrzeni 20 lat. Chodziło o to, aby sprawdzić, jak poszczególne elementy diety wpływają na zagrożenie rakiem piersi.

Wyniki badania wykazały 14 proc. redukcję ryzyka tego typu nowotworów przy diecie roślinnej. Konieczne było uwzględnienie wyłącznie zdrowych produktów, w przeciwnym razie ryzyko nowotworu piersi wzrastało aż do 20 proc.

- Rezultaty te pokazują, że zwiększenie spożycia korzystnych składników roślinnych i ograniczenie konsumpcji mniej zdrowych pokarmów roślinnych oraz zwierzęcych może pomóc w zabieganiu wszystkich typów raka piersi - podkreśla Sanam Shah z Uniwersytetu Paris-Saclay.

Autorzy badania podkreślają, że niektóre wcześniejsze badania wskazywały na korzystne działanie diety roślinnej, ale ich wyniki były niespójne. 

Poradnik Zdrowie: Żyję z rakiem piersi

Dieta roślinna musi spełniać jeden warunek

W tym badaniu dietę roślinną podzielono na dwie grupy - zdrową (opartą m.in. na pełnym ziarnie, owocach, warzywach, orzechach, roślinach strączkowych, oleju roślinnym, kawie czy herbacie) oraz niezdrową (zawierającą m.in. dużo słodzonych napojów, przetworzonego ziarna, ziemniaków i deserów).

- Nasze badanie wyróżnia się tym, że uwzględniliśmy jakość roślinnych składników, na czym nie skupiali się autorzy wcześniejszych analiz różnych stylów żywienia - podkreśla Shah.

- Przez porównanie zdrowej i niezdrowej diety roślinnej oraz diety opartej na produktach zwierzęcych, dokładnie sprawdziliśmy żywienie uczestników, uwzględniając prozdrowotne działanie różnych grup produktów - wyjaśnia.

Autorzy badania podkreślają, że w ich analizie żywienie oparte na roślinach wcale nie oznaczało ścisłego przestrzegania diety wegańskiej czy wegetariańskiej. Chodziło o sposób odżywiania, w którym główną rolę odgrywają składniki roślinne.

Potrzebne są dalsze badania sprawdzające wpływ diety w różnych populacjach po to, aby określić zależności przyczynowo-skutkowe.