Ten lek zabił 18 dzieci. Niewykluczone, że trafił już na "czarny rynek"

2023-01-13 10:22

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleciła, aby dwa syropy na kaszel wyprodukowane przez firmę Marion Biotech z siedzibą w mieście Noida (Indie) nie były podawane dzieciom. Wszystko przez doniesienia o śmierci kilkunastu maluchów po spożyciu leku.

Ten lek zabił 18 dzieci. Niewykluczone, że trafił już na czarny rynek
Autor: Getty Images Ten lek zabił 18 dzieci. Niewykluczone, że trafił już na "czarny rynek"

Alert pojawił się kilka tygodni po tym, jak w Uzbekistanie pojawiły się doniesienia o śmierci dzieci, którym wcześniej podano syrop wyprodukowany przez firmę Marion Biotech. Zdaniem WHO, ​​preparaty nie spełniały norm, a firma nie dała gwarancji dotyczących ich bezpieczeństwa.

Poradnik Zdrowie: kaszel - rodzaje, przyczyny, leczenie

Syrop na kaszel zabił aż 18 dzieci

Co najmniej 18 dzieci nie żyje po podaniu syropów na kaszel o nazwie Ambronol i Dok-1 Max. Za produkcję leków odpowiedzialne są indyjskie zakłady farmaceutyczne Marion Biotech. WHO ostrzega, że niebezpieczne leki mogły już trafić na czarny rynek.

Ministerstwo zdrowia w Uzbekistanie podało, że jedna z partii syropu zawierała glikol etylenowy, który został uznany za substancję toksyczną. Analizy Światowej Organizacji Zdrowia potwierdziły te doniesienia.

,,Analiza syropów wykazała niedopuszczalne ilości dwóch toksycznych środków - "glikolu dietylenowego i/lub glikolu etylenowego". Ich spożycie może prowadzić do ostrego uszkodzenia nerek" - czytamy w oświadczeniu WHO.

Agencja zdrowia ONZ dodała, że ​​„produkty niespełniające norm, o których mowa w tym ostrzeżeniu, są niebezpieczne, a ich stosowanie, zwłaszcza u dzieci, może spowodować poważne obrażenia lub śmierć”.

Produkcja syropu na przeziębienie została wstrzymana

Z tego powodu Departament Bezpieczeństwa Żywności i Leków Uttar Pradesh zawiesił licencję produkcyjną firmy Marion Biotech.

„Zawiesiliśmy licencję produkcyjną firmy Marion Biotech po tym, jak nie otrzymaliśmy wystarczających dokumentów" – powiedział Gautam Buddh Nagar, inspektor narkotykowy.

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu WHO wydała ostrzeżenie dotyczące czterech „zanieczyszczonych” syropów na kaszel wyprodukowanych przez indyjskiego producenta leków Maiden Pharma, które zostały potencjalnie powiązane z ostrymi uszkodzeniami nerek i 66 zgonami wśród dzieci w Gambii.