66 dzieci nie żyje z powodu syropów na kaszel. WHO alarmuje

2022-10-06 13:53

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia ogłosił globalny alarm. Sprawa dotyczy syropów na kaszel. Preparaty produkowane przez indyjski koncern prawdopodobnie przyczyniły się do śmierci 66 dzieci w Gambii i mogły trafić także na inne rynki.

66 dzieci nie żyje z powodu syropów na kaszel. WHO alarmuje
Autor: Getty Images

Niebezpieczne syropy zostały wyprodukowane przez indyjski koncern Maiden Pharmaceuticals. Zdaniem ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) firma nie przedstawiła gwarancji dt. bezpieczeństwa leków. Na razie producent syropów na kaszel nie odniósł się do sprawy.

Globalny alarm WHO

Sytuacja jest bardzo poważna, ponieważ w opinii WHO, syropy mogły doprowadzić do śmierci 66 dzieci w Gambii. Organizacja zdecydowała się ogłosić globalny alarm w sprawie czterech produktów na kaszel, zidentyfikowanych jako potencjalnie niebezpieczne, czyli:

  • Promethazine Oral Solution
  • Kofexmalin Baby Cough Syrup
  • Makoff Baby Cough Syrup
  • Magrip N Cold Syrup.

Preparaty były sprzedawane na terenie Gambii, ale mogły zostać rozprowadzone także na inne rynki. Co więcej, alarm WHO jest globalny, ponieważ koncern mógł użyć tego samego skażonego materiału w innych produktach przeznaczonych na eksport. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że spożywanie skażonych leków może spowodować poważne obrażenia lub śmierć, a każdy z powyższych preparatów został potencjalnie powiązany z ostrym uszkodzeniem nerek wśród dzieci.

Zgony powiązane ze skażonymi syropami na kaszel

Pierwsze przypadki hospitalizacji z powodu poważnych uszkodzeń nerek, gambijskie szpitale odnotowywały już pod koniec lipca. Władze szybko zawiesiły stosowanie syropów, a zamiast nich zalecono zażywanie leków w tabletkach.

Analiza laboratoryjna próbek podejrzanych preparatów wykazała, że "zawierają one niedopuszczalne ilości glikogenu dietylenowego i glikolu etylenowego". Obie substancje są toksyczne. Objawy zażycia obejmują m.in.:

  • bóle brzucha
  • biegunkę,
  • wymioty.

Ich zażycie może być szczególnie niebezpieczne dla najmłodszych. Może doprowadzić do uszkodzenia nerek, a w konsekwencji spowodować zgon.

Poradnik Zdrowie: kaszel - rodzaje, przyczyny, leczenie

Przyczyny niewydolności nerek

O niewydolności nerek mówi się, gdy jedna lub obie nerki nie mogą prawidłowo, samodzielnie pełnić swoich funkcji. Kluczowym zadaniem nerek jest wspomaganie organizmu w usuwaniu toksyn. Jeśli nerki nie pracują tak, jak powinny, w organizmie danej osoby gromadzą się produkty przemiany materii. Ta sytuacja, choć dla niektórych może wydawać się niegroźna, ponieważ człowiekowi do życia wystarczy jedna sprawna nerka, może skończyć się nawet śmiercią.

Niewydolność nerek może mieć charakter tymczasowy bądź przewlekły. Jednak nigdy nie powinniśmy bagatelizować tego stanu, ponieważ jest bardzo niebezpieczny. Do niewydolności nerek może prowadzić rozwój innych schorzeń. Dwie najczęstsze choroby, które prowadzą do nieprawidłowej pracy tego narządu to nadciśnienie tętnicze i cukrzyca. Jednak niewydolność nerek może nastąpić także z powodu np. poważnego odwodnienia, niedrożności dróg moczowych czy zatrucia toksynami.