Ten kraj za kilka dni znosi wszystkie restrykcje covidowe. Choroba będzie miała status sezonowej grypy

2022-01-27 9:13

Od 1 lutego Dania ma znieść wszystkie restrykcje związane z pandemią koronawirusa, a COVID-19 ma mieć status sezonowej grypy - wynika z treści maila duńskiego ministra zdrowia Magnusa Haunicke, do którego dotarły media. Dziś wieczorem decyzję na ten temat ma ogłosić duński premier.

Dania - koniec z maseczkami
Autor: Getty Images

Według telewizji TV2 w Danii zniesiony zostanie obowiązek okazywania certyfikatu szczepiennego, noszenia maseczek, zostaną również otwarte kluby nocne. Z treści maila wynika również, że infekcja COVID-19 przestanie być w Danii klasyfikowana jako "krytyczna choroba zagrażająca społeczeństwu" - zostanie jej nadany status sezonowej grypy. Do końca lutego pozostać ma jedynie obowiązek kwarantanny oraz testów na COVID-19 dla osób, które wjeżdżają do Danii i nie są zaszczepione.

Zalecenie takie wydała ekspercka komisja epidemiczna z powodu stosunkowo niewielkiego obłożenia oddziałów intensywnej terapii w stosunku do bardzo wysokiej liczby zakażeń Omikronem.

We środę wieczorem przemówienie w tej sprawie wygłosić ma premier Danii Mette Frederiksen.

Duńska komisja epidemiczna przewiduje, że do końca stycznia lub początku stycznia nadal można spodziewać się rosnącej liczby nowych przypadków Covid-19. W Danii obecnie w ciągu doby notuje się ponad 40 tys. zakażeń koronawirusem.

Wcześniej Duńska Agencja Kontroli Chorób Zakaźnych wydała nową ocenę, w której stwierdziła, że epidemia koronawirusa może skończyć się w Danii za kilka tygodni. Prognoza opiera się na założeniu, że społeczeństwo uzyska odporność zbiorową, gdy zdecydowana większość ludzi przechoruje Covid-19 lub zostanie zaszczepiona.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19