Tego leku szybko nie kupisz. "Przewidywany jest długotrwały brak"
Podmiot odpowiedzialny nie planuje w najbliższym czasie wznowienia produkcji leku – taką informację otrzymują pacjenci, którzy chcą wykupić lek stosowany w terapii depresji i zaburzeń lękowych. Oznacza to, że przez długi czas preparat nie będzie dostępny w aptekach. Jeśli stosujesz ten lek, skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Servenon to lek przeciwdepresyjny. Substancją czynną preparatu jest escitalopram, czyli inhibitor zwrotnego wychwytu serotoniny. Środek wywołuje efekt przeciwdepresyjny poprzez poprawienie przekaźnictwa serotoninergicznego. Jeśli go przyjmujesz, porozmawiaj o tym z lekarzem, ponieważ nowy podmiot odpowiedzialny za jego produkcję, nie planuje w najbliższym czasie jej wznowienia.
Servenon znika z aptek
Podmiotem odpowiedzialnym za produkcję Servenonu była firma farmaceutyczna Glenmark. Jak udało się dowiedzieć portalowi gdziepolek.pl, produkt został sprzedany. Obecnie odpowiada za niego firma Neuraxpharm. Lecz dla pacjentów, którzy go stosują mamy złe wieści – eksperci przewidują długotrwały brak tego preparatu.
- Nowy podmiot odpowiedzialny nie planuje w najbliższym czasie wznowienia produkcji leku – czytamy w komunikacie portalu.
Lek stosuje się w terapii depresji i zaburzeń lękowych
Servenon jest preparatem, który działa na układ serotoninergiczny w mózgu. Jego zadaniem jest zwiększenie stężenia serotoniny tzw. hormonu szczęścia. To właśnie zaburzenia związane z produkcją układu serotoninergicznego są uważane za istotny czynnik, który wpływa na rozwój depresji i związanych z nią schorzeń.
Preparat stosuje w leczeniu dużych epizodów depresji oraz zaburzeń lękowych takich jak:
- napady lęku panicznego z agorafobią lub bez agorafobii,
- społeczne zaburzenie lękowe (fobia społeczna),
- zaburzenie lękowe uogólnione,
- zaburzenie obsesyjnokompulsyjne.
Wiele osób nie może stosować preparatu. Poza pacjentami, którzy są uczuleni na którykolwiek ze składników leku, Servenon nie jest przeznaczony dla osób stosujących inhibitory MAO, w tym selegilinę, moklobemid czy linezolid. Leku nie można stosować również w przypadku zaburzeń rytmu serca.
Środki ostrożności w przypadku przyjmowania Servenonu powinny zachować osoby cierpiące m.in. na padaczkę, cukrzycę, zaburzenia czynności wątroby lub nerek, inne schorzenia kardiologiczne takie jak choroba niedokrwienna serca, a także jaskrę.