Te witaminy mogą narobić więcej szkody niż pożytku. Lekarz ostrzega, by na nie uważać

2022-07-05 10:41

Witaminy są kluczowe dla naszego zdrowia. Ale z niektórymi z nich należy obchodzić się ostrożnie, szczególnie jeśli przyjmujemy je regularnie. Niektóre suplementy mogą być szkodliwe dla naszego organizmu i przynieść zupełnie inny efekt, niż ten, którego oczekujemy. Na jakie środki trzeba uważać?

witaminy
Autor: Getty Images

Przede wszystkim przyjmowanie witamin powinniśmy rozpocząć od rozmowy z lekarzem. Specjalista skieruje nas na badania, które określą stężenie witamin w naszym organizmie. Na tej podstawie ekspert dobierze odpowiednią suplementację, zaleci konkretne dawki i będzie monitorować ich zażywanie.

Wiele osób każdego dnia przyjmuje różne suplementy. Zażywają je, bo chcą być zdrowymi i jak najlepiej funkcjonować. Zapewnieni o ich skuteczności, często zapominamy, że wiele z nich może powodować niepożądane skutki uboczne.

Sprawdź, jakie są objawy niedoboru witaminy D

Męskie suplementy wzmacniające

Zaburzenia erekcji do delikatny i wstydliwy problem. Mężczyźni często bez konsultacji ze specjalistą sięgają po reklamowane w sieci lub telewizji suplementy. Dr Kelly Johnson-Arbor wskazuje na wiele zagrożeń, jakie wynikają z ich przyjmowania.

Po pierwsze ekspert ostrzega, że te produkty mogą zawierać zanieczyszczenia oraz składniki, które nie są wymienione na etykiecie. Lekarz w rozmowie z portalem "Eat This, Not That! Health" tłumaczy: "W jednej z ocen FDA 80 proc. leków na potencję dla mężczyzn zakupionych w serwisie eBay lub Walmart.com zawierało aktywne składniki farmaceutyczne, takie jak sildenafil, tadalafil i fluoksetyna".

- Te leki na receptę mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami lub podstawowymi schorzeniami i powodować poważne działania niepożądane u niektórych osób i powinny być stosowane tylko pod ścisłym nadzorem medycznym – dodaje.

Witamina E

Ekspert dr Sean Ormond podkreśla: "Większe dawki witaminy E mogą powodować zmęczenie i osłabienie, niewyraźne widzenie, ból głowy i wysypkę. Mogą również wchodzić w interakcje z antykoagulantami, statynami i niacyną".

Suplementy kulturystyczne

Wiele z tego rodzajów suplementów obiecuje poprawę wydajności ćwiczeń i siły. W szczególności dla mężczyzn zdaje się być kuszące, którzy ciężką pracę nad swoim ciałem, pragną uzupełnić odpowiednią suplementacją. Ale należy pamiętać, że te środki często zawierają duże dawki kofeiny.

Prócz kofeiny w swoim składzie mają także inne środki pobudzające. Dr Johnson-Arbor ostrzega: "Te składniki mogą powodować niepożądane skutki uboczne, które zagrażają życiu, w tym nudności, drgawki, problemy z sercem, a nawet śmierć".

Witamina B17

Amigdalina, czyli witamina B17, często była reklamowana jako "naturalny" lek na raka. Tymczasem w jelitach ta witamina jest przekształcana w trujący cyjanowodór. Przyjmowanie jej w zbyt dużych ilościach grozi poważnym zatruciem, a nawet śmiercią.

Opisany przez naukowców przypadek 33-letniej kobiety najlepiej pokazuje, jak nadmierne ilości witaminy B-17 mogą być niebezpieczne. Kobieta zażyła 20 g suplementu zawierającego amigdalinę. Już po pięciu godzinach od spożycia wystąpiły u niej niebezpieczne objawy takie jak nagły wzrost ciśnienia tętniczego i tętna, zaburzenia świadomości i rozszerzone źrenice.

33-latka wymagała intubacji i wprowadzenia różnych terapii lekowych.

Witamina C

Kwas askorbinowy, czyli witamina C, jest kluczowy dla naszego zdrowia. Jednak w nadmiarze także może nam zaszkodzić. W takim przypadku może dochodzić do skurczów żołądka, biegunki, zmęczenia, mdłości.

Dr Ormond wyjaśnia: "Tabletki z dużą dawką witaminy C mogą wywoływać kamienie nerkowe u niektórych osób. Długotrwałe stosowanie suplementów witaminy C powyżej 2000 mg/dzień nasila działania niepożądane. Uwaga: Może również wchodzić w interakcje z aluminium, doustnymi środkami antykoncepcyjnymi i lekami przeciwwirusowymi".