Te techniki chodzenia mogą stosować osoby z Parkinsonem

2021-09-09 16:35

Wraz z postępowaniem choroby Parkinsona pacjenci mają coraz większe trudności z chodzeniem. Według najnowszych badań naukowych nabycie umiejętności korzystania z różnych kompensacyjnych strategii ruchu… może bardzo pomóc.

Grupa naukowców podzieliła się swoimi najnowszymi ustaleniami na łamach czasopisma medycznego „American Academy of Neurology”. Niewątpliwe rehabilitacja ruchowa jest podstawowym elementem leczenia osób chorych na Parkinsona. Dlatego też uczeni postanowili się temu przyjrzeć.

Autorka badania dr Anouk Tosserams z Radboud University Medical Center w Nijmegen w Holandii zwróciła uwagę, że osoby z chorobą Parkinsona wymyślają kreatywne „spacery”. Robią to po to, aby radzić sobie z trudnościami w poruszaniu się, zachować mobilność i niezależność. Na przykład niektórzy pacjenci chodzą do rytmu, jaki wybija im metronom. Według dr Tosserams większość osób zmagających się z tą chorobą nie wie o różnych strategiach kompensacyjnych, które mogą pomóc im radzić sobie z ubytkami sprawności ruchowej.

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?

7 strategii kompensacyjnych dla osób chorych na Parkinsona

W ramach badania uczeni przeprowadzili ankietę z 4 324 chorymi na Parkinsona, którzy borykają się na co dzień z zaburzeniami chodu, równowagi i motoryką. Około 35 proc. badanych stwierdziło, że problemy z koordynacją ruchów uniemożliwia im wykonywanie codziennych czynności. Ponad połowa uczestników doświadczyła niejednego upadku w ciągu roku z powodu braku ograniczonej sprawności ruchowej.

Naukowcy podali siedem rodzajów strategii kompensacyjnych, z których śmiało mogą korzystać chorzy na Parkinsona:

  1. wewnętrzna motywacja: liczenie w głowie kroków, schodków, mijanych drzew czy płyt chodnikowych podczas spaceru,
  2. chodzenie z rekwizytem (m.in. metronomem),
  3. technika łapania równowagi: robienie szerszych skrętów,
  4. technika relaksacyjna jako metoda na rozładowanie napięcia psychicznego,
  5. wyobraźnia motoryczna inaczej zdolność umysłu do symulowania ruchu bez jego wykonania,
  6. nowy wzorzec chodu, czyli nauka chodzenia tyłem lub trening skakania,
  7. ćwiczenia na nogi: jazda na rowerze, czołganie się.  

Część badanych stosuje choć jedną strategię kompensacyjną, ale 23 proc. ani jednej. Najbardziej znaną techniką z tych siedmiu jest chodzenie z metronomem. Natomiast zdaniem innej grupy badanych technika łapania równowagi  i relaksacyjna daje oczekiwane rezultaty. Wśród badanych znalazło się 17 proc. osób, które nie miały pojęcia, że można takie metody stosować w walce z trudnościami w chodzeniu.

Uczeni przeanalizowali to, co im powiedzieli uczestnicy badania i doszli do wniosku, że strategia kompensacyjna przynosi rezultaty w zależności od okoliczności. Na przykład wyobraźnia motoryczna uzyskała 83 proc. wskaźnik sukcesu, gdy była stosowana podczas spaceru na wolnej przestrzeni, a jedynie 55 proc. podczas poruszania się w wąskich miejscach.

W opinii naukowców osoby z Parkinsonem powinny przejść szkolenie z 7 technik kompensacyjnych, aby pomóc im w walce z tą chorobą.

Źródło: A. Tosserams, L. Wit, I. Sturkenboom, M. Nijkrake, B. Bloem, J. Nonnekes, Perception and Use of Compensation Strategies for Gait Impairment by Persons With Parkinson Disease, dostępne badania: 09.09.2021. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.