Te proste czynności mają dobry wpływ na serce. Wśród nich prace domowe

2022-02-23 14:16

Aktywność fizyczna jest jednym ze sposobów zmniejszenia ryzyka chorób serca i układu krążenia - ale kobiety, zwłaszcza w starszym wieku, wcale nie są skazane na intensywny wysiłek fizyczny. Ryzyko to mogą bowiem zmniejszyć czynności wykonywane codziennie - w tym prace w ogrodzie i w domu, czy chodzenie podczas rozmowy przez telefon.

Te proste czynności mają dobry wpływ na serce. Wśród nich prace domowe
Autor: Getty Images

To, że ruch jest sercu niezbędny, nie podlega dyskusji. Jednak nie każda osoba może zapewnić sobie codzienną, intensywną jego dawkę. Ograniczenia dotyczą zwłaszcza osób w starszym wieku, w tym kobiet, które - jak dowodzą badania, częściej niż mężczyźni chorują na serce (a w USA choroby układu krążenia są już główną przyczyną śmierci kobiet). Autorzy badania, którego wyniki opublikowano w Journal of the American Heart Association, sprawdzili, w jaki sposób kobiety w starszym wieku mogłyby zwiększyć ilość korzystnego dla serca wysiłku bez konieczności drastycznej zmiany nawyków - tak, by aktywność przynosiła efekty, ale jednocześnie by nie wymagała doskonałej kondycji czy czasu.

Badacze dowiedli, że w przypadku starszych kobiet ważna jest sama aktywność, która w ciągu dnia trwa minimum cztery godziny. Podali też rodzaj czynności, które sprawdzają się najlepiej. 

W badaniu naukowcy przyjrzeli się, jak codziennie wykonywane czynności wpływają na serce starszych kobiet. Pod lupę wzięli aktywność fizyczną ponad 5400 kobiet w wieku od 63 do 97 lat, bez stwierdzonych chorób serca.

Poradnik Zdrowie: arytmia serca

Za pomocą urządzeń na nadgastek z zainstalowanym akcelerometrem kobiety mierzyły, ile czasu spędziły w ruchu - a w ankiecie podawały rodzaje wykonywanych wówczas czynności. Każda minuta została odpowiednio sklasyfikowana.

Analiza wykazała, że u kobiet, które przez co najmniej cztery godziny wykonywały różne codzienne czynności domowe - sprzątanie, gotowanie, prace w ogrodzie, prysznic, chodzenie po mieszkaniu w trakcie rozmowy przez telefon - a także krótkie spacery, choćby tylko z parkingu do sklepu, występuje aż o 43 proc. niższe ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej i o 30 proc. niższe ryzyko w porównaniu z kobietami, które są w ruchu przez dwie godziny dziennie. Zaś ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia zmniejsza się o 62 proc.

Jak skomentował te wyniki w wypowiedzi dla portalu Healthline dr Leonard Pianko, założyciel i dyrektor medyczny Aventura Cardiovascular Center na Florydzie: „To badanie pokazuje nam, jak ważne jest utrzymywanie aktywności, poruszanie się i zaangażowanie w codzienny ruch. Jego wyniki nie negują korzyści płynących z codziennych, zorganizowanych ćwiczeń, takich jak bieganie lub pływanie, ale pokazują, że istnieją inne możliwości, które są wygodniejsze i również zapewniają ochronę przed chorobami serca”.